GÜNDEM

107 Bin İşçi Aranıyor: Maaşlar 8 Bin TL'den Başlıyor!

İŞKUR'dan gelen verilere göre işverenler toplam 107 bin eleman arıyor. Yıl başından bu yana en çok eleman aranan imalat sanayi sektörü listede başı çekiyor. İmalat sanayinde, ara eleman olarak aranan kişilere ödenen net maaş ise 7-8 bin lira civarından başlıyor.

107 Bin İşçi Aranıyor: Maaşlar 8 Bin TL'den Başlıyor!

İŞKUR işverenlerden kendisine gelen eleman talebi sayısını açıkladı. Nisan ayında İŞKUR’a, işverenlerden, 201 binin üzerinde eleman başvurusu geldi. Bu yılın başından itibaren İŞKUR’a yüzde 98’i özel sektörden olmak üzere 705 bine yakın işverenlerden başvuru gerçekleşti.

2022 yılının başından bu yana en çok eleman aranan sektöre baktığımızda, imalat sanayi geliyor. Bu yılın dört ayında işverenler, İŞKUR’dan, imalat sanayinde çalışacak 303 bin kişi talep etmiş. İşverenlerden, İŞKUR’a gelen 107 bin eleman talebinin 20 bine yakını işçi arayanlardan kaynaklanıyor. İmalat sanayinde, ara eleman olarak aranan kişilere ödenen net maaş 7-8 bin liralardan başlıyor. Aranan meslekler arasında ikinci sırayı ise satış danışmanlığı alıyor. İşverenler, 5 bine yakın satış danışmanı almak için İŞKUR’a başvuruda bulundu.

Turizm sezonunun açılmasına az bir zaman kala işverenlerden bu alanda da eleman talebi yoğunlaşıyor.
Şu sıralar aşçısından servis elemanına, resepsiyonistinden animatörüne kadar turizmde çalışacak 5 binin üzerinde eleman aranıyor ki, bunların 2 bine yakını turizm ve otelcilik elemanı.

AdminAdmin