GÜNDEM

20'den fazla liderden gelecek salgınlara karşı uluslararası bir anlaşma için çağrı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın da aralarında bulunduğu 20'den fazla dünya lideri, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ardından gelecek salgınlara hazırlıklı olabilmek için küresel bir pandemi anlaşması imzalanması çağrısı yaptı.

20'den fazla liderden gelecek salgınlara karşı uluslararası bir anlaşma için çağrı

The Daily Telegraph, Le Monde, El Pais gibi gazetelerde yayımlanan bir yazıda, 24 dünya lideri gelecek pandemilere karşı, İkinci Dünya Savaşı'nın sonrasında yapılana benzer bir anlaşma yapılması için çağrıda bulundu.  Gelecekte yeni pandemi ve sağlık krizlerinin yaşanacağını söyleyen dünya liderleri "Herkes güvende olmadan kimse güvende değildir" dedi. 

İmzacılar arasında bulunan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, İkinci Dünya Savaşı'na atıfta bulunarak "O zamanlar iki dünya savaşının yıkıntısını takiben siyasi liderler bir araya gelerek çok katmanlı bir sistem oluşturmuştu" dedi. İmzacı liderler, bugün "aynı ruhla" ülkelerin gelecek pandemileri tespit etmek, önlemek ve mücadele etmeye yüksek iş birliği içinde hazır olması gerektiğini söyledi. 

Yeni bir anlaşmanın, insanları olası pandemilere karşı uyarmak, veri paylaşmak, aşı ve kişisel koruyucu ekipman dağıtmak konusunda etkili olacağı belirtildi. 

Mektupta "Covid-19'un zayıflıklarımızı ortaya çıkardığı bu dönemde, bu olanağı küresel bir toplum olarak bir araya gelerek bu krizin ötesine geçen bir ortak operasyon için kullanmalıyız" ifadeleri yer aldı.