KÜLTÜR & SANAT

Adalet Ağaoğlu kimdir?

Adalet Ağaoğlu 20. yüzyılın en önemli şairlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Adalet Ağaoğlu en önemli romancılardandır.

Adalet Ağaoğlu kimdir?

Adalet Ağaoğlu Kimdir?

Adalet Ağaoğlu Türk yazardır. 20. yüzyılda yaşamış olan bu dönemde yazmış olduğu romanları ile bilinen Adalet Ağaoğlu romanları ile ünlenmiştir. Adalet Ağaoğlu romanlar dışında da deneme ve anı türünde de eserlerini ortaya koymuştur. Adalet Ağaoğlu 90 yaşında vefat etmiş olan bir Türk yazardır.

Adalet Ağaoğlu Hayatı

Adalet Ağaoğlu 1929 yılında Ankara'nın Nallıhan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası bir kumaş tüccarıdır. Babasının ismi Mustafa Sümer'dir. Dört kardeş olan Adalet Ağaoğlu ailenin tek kızı olarak dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına ilk kez Ankara'nın Nallıhan ilçesinde başlamıştır. Burada 9 yıl yaşadıktan sonra Ankara'nın merkezine yerleşmişlerdir. Orta öğretim öğrenimini tamamlamak amacı ile Ankara kız lisesine başlamıştır. Burada da başarılı bir eğitim hayatı geçirdikten sonra 1950 yılında üniversite hayatına başlamıştır. Üniversite için Ankara Üniversitesi Tarih ve Coğrafya fakültesine başlamıştır.

Edebiyata lise hayatında ilgi duymaya başladı. Bu dönemde şiirler yazmaya başlamıştır. Daha sonra lise hayatında oyun yazarlığı da yapmıştır. 1950 yılında şiirleri beğenilince Kaynak dergisinde şiirleri yayınlanmaya başlamıştır. 2020 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.

Adalet Ağaoğlu Eserleri

- Evcilik Oyunu
- Yaşamak
- Bir Piyes Yazalım
- Çatıdaki Çatlak
- Tombala
- Kendin Yazan arkı
- Sınırlarda
- Çok Uzak
- Fazla Yakın
- Çağımızın Tellalı
- Fikrimin İnce Gülü

Adalet Ağaoğlu Romanları

- Ölmeye Yatmak
- Bir Düğün Gecesi
- Üç Beş Kişi
- Ruh Üşümesi
- Hayır
- Dert Dinleme Uzmanı
- Romantik Bir Viyana Yazı