EKONOMİ

Almanya 4 bin euro maaş ile 1,5 milyon işçi arıyor

Küllerinden doğan Almanya'da 1960’lardaki ekonomik mucize sonrası ilk kez tam istihdama ulaşıldı. Almanya çalışacak kalifiye eleman ihtiyacını karşılamakta güçlük çekiyor. En çok ihtiyaç duyulan meslekler ise yuva öğretmeni, hasta bakıcı, hemşire, su tesisatçısı, TIR şoförü, garson ve hizmet sektöründe çalışacak elemanlar olduğu gözlemleniyor.

Almanya 4 bin euro maaş ile 1,5 milyon işçi arıyor

Almanya’da, 2022 yılında büyük bir ekonomik sıçrama başlıyor ve tam istihdama ulaşıldı. Ülkede şu anda işsizlik yüzde 3 civarında. Bu 1960'lardaki ekonomik sıçramadan sonra bir ilk olurken, iş piyasasında yaklaşık 1.5 milyonluk eleman ihtiyacı var.

Farklı Alman birimlerinden gelen bilgilere göre, ülkede 230 bin yuva eğitmeni, 300 bin hemşire ve yaşlı- hasta bakıcı ihtiyacı var. Alman Şehirler Birliği, bu konuda acil ihtiyaçları olduğunu duyurdu.

GARSON BULMAK OLDUKÇA ZOR

Gastronomi alanında çalışmalar yapan Dehoga Derneği, kalifiye eleman açığından şikayetçi olduklarını bildirdi. Ülkedeki restoranların yüzde 80'inde personel sıkıntısı bulunuyor.

Tecrübe sahibi bir garsonun aldığı maaş bahşişler ile birlikte aylık 3000 euro'yu çok rahat aşıyor. Bunun brütü 4000’i geçiyor. Ayrıca bir su tesisatçısı bulabilmek için firmalar ortalama 171 gün işçi arıyor.

Hemen her alanda kalifiye eleman ihtiyacı olduğu vurgulanırken, önümüzdeki yıl ücretlerin daha artması ile bu sektörlerde ortalama brüt maaşlar 4000 Euro'yu bulacak.

TIR SÜRÜCÜSÜ BULUNAMIYOR

Sadece kalifiye elemanlar değil, hizmet sektöründe ve nakliye alanında da büyük eleman ihtiyaçları var. En çok arananlar ise dozer, kazıcı-eskavatör ve TIR sürücüleri.

Freiburg Üniversitesi'nden Prof. Lars Feld, gelecek yılların çalışanlar için altın yıllar olacağını söyledi. İşçi ücretlerinin artmasının en önemli nedenlerinden biri, şirketlerin kalifiye eleman bulabilmek için daha yüksek ücretler vermeyi kabul etmesi.