EĞİTİM

AÖF sınavlarıyla ilgili iptal açıklaması!

AÖF güz dönemi online ara sınavları pandemi sebebiyle uzaktan gerçekleşiyor. Anadolu Üniversitesi 12,13,14 Aralık tarihinde gerçekleştirilen sınavın ardından kopya çekilmesi üzerine kritik bir açıklama yapıldı. İktisat ve İşletme Fakültesi online sınavlarda sınav kurallarını ihlal eden kişiler tespit edildi. İşte detaylar.

AÖF sınavlarıyla ilgili iptal açıklaması!

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi sınavları salgın hastalık sebebiyle onlıne olarak gerçekleştiriyor. YÖK tarafından yapılan açıklamada uzaktan/online yapılan sınavlarda sınav güvenliğinin alınması gerekildiği hatırlatılmıştı. Bu açıklamanın üzerine devam eden AÖF sınavlarında sanal kopya tespiti ve sınav kuralı ihlallerini tespit edilmesi için özel bir sistem kuruldu. Ara sınavlarda kopya çeken öğrencilere yönelik kritik bir açıklama üniversiteden geldi. Güz dönemi 1 ve 5. yarıyıl ara sınavlarında kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin sınavları iptal edilecek. Eğitimlerini Açıköğretim Fakültelerinde sürdüren öğrenciler hangi kurallara uyulmadığını ve sınavların hangi şartlara bağlı olarak iptal edileceğini araştırıyor. İptal edilen sınavlar AÖF güz dönemi ara sınav sonuçlarının duyurulması ile belli olacak. İşte sınav iptali ile ilgili yapılan kritik açıklama.

KOPYA ÇEKEN ÖĞRENCİLERİN SINAVLAR GEÇERSİZ SAYILACAK!

Anadolu Üniversitesi tarafından öğrencilere aktarılan duyuruda sosyal medya ve diğer platformlarda sınav kurallarını ihlal eden 892 kişinin, kopya çektiği tespit edilen dersinin geçersiz sayılacağı açıklandı. 

 

İnternet ortamında gerçekleştirilen AÖF güz dönemi ara sınavlarında telegram, zoom gibi grup konuşması uygulamaları vasıtasıyla ile kopya çekildiği açıklandı. Anadolu Üniversitesinin sanal kopya girişimlerini engellemek amacıyla özel bir sistem kurduğu yapılan duyuruda açıklandı. Açıklamada “ 892 öğrencinin ilgili dersi geçersiz sayılmış olup sınava giren öğrencilerimiz hakkında değerlendirmeler devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

HANGİ DURUMLARDA SINAV GEÇERSİZ SAYILIR?

 

Anadolu Üniversitesi hangi durumlarda sınavların geçersiz sayılacağı ve sınav kurallarının ihlal edileceğiyle ilgili öğrencileri bilgilendirme amacıyla sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. İşte sınavların geçersiz sayılacağı o durumlar;

 

AÖF SINAVLARI 19,20 VE 21 ARALIKTA DEVAM EDECEK!

 

Anadolu Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz dönemi sınavları iki grup şeklinde internet üzerinden gerçekleştiriliyor. 12,13,14 Aralık tarihlerinde 1 ve 5. yarıyıl sınavları yapıldı. 19 Aralık’ta başlayacak 2. sınav sürecinde 3, 5 ve 7’nci yarıyıl sınavları gerçekleştirilecek. İşte üniversite tarafından açıklanan sınav takvimine göre 2020-2021 sınav tarihleri;

 

MAĞDUR OLAN ÖĞRENCİLERE EK SINAV HAKKI!

 

13 Aralık tarihinde yaşanan internet yoğunluğu sebebiyle bazı öğrenciler mağduriyet yaşadıklarını sosyal medya hesapları üzerinden dile getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Üniversitesi, öğrencilere ek sınav giriş hakkı tanıdı. İşte yapılan o açıklama;

 

"Mağduriyeti sistem üzerinden tespit edilen öğrencilere ayrıca sınava giriş hakkı verildiği belirtilen açıklamada, “2020-2021 Güz Dönemi çevrim içi ara sınavlarında 13 Aralık Pazar günü öğle saatlerinde, internet sunucuları üzerinde ülkemiz genelinde geçici bir yoğunluk yaşanmıştır. Yoğunluktan kaynaklı olarak erişim sorunu yaşanan derslerin sınavlarında öğrencilere 3 sınava giriş hakkına ilave sınava giriş hakkı tanınmıştır”