SİYASET

Başkan Bozan'dan Ayranpınar açıklaması

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, Çağlayancerit Belediyesinin 2019 yılında Çağlayancerit Belediye Meclisinde aldığı karar ile Ayranpınar'ın Çağlayancerit sınırları içerisinde olduğuna dair meclis kararı almasına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu.

Başkan Bozan'dan Ayranpınar açıklaması

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan;

"Ayran pınarı NURHAK sınırları içerisinde olmasına rağmen Çağlayancerit Belediyesi kendi meclisinde 2019 yılında kendi sınırları içerisinde olduğuna dair meclis kararı alıyor. Biz bu bilgiyi edindiğimiz andan itibaren gerekli tepkileri belgeleriyle birlikte ortaya koyduk. 
1950 lerden itibaren resmi sınırları gösteren cumhurbaşkanlığı imzalı belgeler bizlerde bulunmaktadır ve bütün kamu kurumlarında da bu belgeler olmasına rağmen Çağlayancerit Belediyesi kendine ait olduğunu iddia ettiği yaylamızda kendi sınırlarıymış gibi festival yaptı. Bizlere duyurusunu yapıldığı için sadece bu yıl için yapılacak ve bundan sonraki yıllar yapılmayacağı valilik tarafından bildirilmesine rağmen bu yıl ikincisinin düzenleneceğini dair duyuru yayınlandı.
Bize Valilik tarafından herhangi bir bilgi verilmedi.  K. Maraş Valiliğinin izin verdiğine inanmak istemiyorum.  Bu kadarının da olacağına inanmıyorum.  Eğer izin verilmişse NURHAK 'ın sınırları gizli bir şekilde değiştirilmiştir.  NURHAK sınırlarının değiştirilmesini kabul etmez. Ülke içerisinde,  şehir içerisinde farklı partiden diye bir ilçenin sınırları değiştirilemez.  Umarım duyuru doğru değildir. K. Maraş Valiliği bir açıklama yapmak zorundadır. Kaldı ki valilik bekleme salonundaki haritada bile Ayran pınarı NURHAK sınırları içerisinde gösterilmektedir. Sınırları dışında bir etkinlik yapmak isteyen kurumun başvurusuna olumlu karar verenler önlerindeki haritadan sınırları kontrol edebilirler.
Ayran pınarı 27.9.1979 tarihli ve Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’un imzası bulunan hudut kararnamesine göre de bizim sınırda bulunmaktadır. Ayrıca 07.07.2013 valilik komisyon haritasında da umutlu bölgesinde geçmişten beri bizim sınırlarımızda olduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarında resmi evraklarla mevcuttur.
Sınırlarda oynamanın hiçbir mantığı yok. Bırakın Nurhak'lı, Çağlayancerit’i,  Ekinözü,  Gölbaşı’lı Hayvancılık yapan vatandaşlarımız kardeşçe kullansın.
Biz bu bölgede iki ilçenin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılık yok olmasın, bu coğrafyanın tabiatı bozulmasın diye HES ve maden ocaklarına karşı NURHAK halkı olarak her platformda mücadele edip tepkimizi  gösterirken,  haklı mücadelemize devam ederken, birileri bundan rahatsız olduğu için mi böyle kararlar alınıyor, bunu bilmek isteriz." ifadelerini kullandı.

Mevlüt ÜlgerMevlüt Ülger