EKONOMİ

CHP elektrik zammını iptal ettirmek için dava açtı

CHP'li Ahmet Akın, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında EPDK'nın elektrik zammı kararını yargıya taşıdıklarını açıkladı.

CHP elektrik zammını iptal ettirmek için dava açtı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) geçtiğimiz günlerde elektrğe yapılan 100 yılın en büyük zam kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurduklarını söyledi.

“TARİHİN EN BÜYÜK ZAMMI”

Akın, EPDK’nın elektrik zammı kararına ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

 

“Cumhuriyet tarihinin en büyük zammına dönüşen EPDK kararının iptal edilmesi ve yürütmesinin hemen durdurulması talebi ile Danıştay’da dava açtık. Yeni yılın ilk gününde bütün vatandaşlarımızı mağdur eden, hayat pahalılığı karşısında yalnız bırakan, elektriğe yapılan hukuksuz zamlara Türk yargısının hukuksal zeminde izin vermeyeceğine inanıyorum.

Kademeli tarife adı altında elektrikte tarihin en büyük zammını yaptılar. ‘Kademeli tarife bir sosyal tarife olmalıdır’ diye söyledik. Kanun çıktı, peki EPDK ne yaptı? Kademeli tarifeyi kademeli zamma dönüştürdüler. Elektrik faturalarına yüzde 127’ye varan fahiş zam yapıldı. Bu fahiş zam asla kabul edilemez.”

“BU HAKSIZLIĞI YARGIYA TAŞIDIK”

Akın ayrıca zamların geri çekilmesini isteyerek, “Bu haksızlığı, hukuksuzluğu, adaletsizliği yargıya taşıdık. Danıştay’a açtığımız davanın dilekçesi burada. Başvurumuzu yaptık. Bunun yerine gelmesini, indirim olarak vatandaşlarımıza hukuksuzluktan kurtularak yansımasını bekliyoruz” diyerek sözlerini bitirdi..