SİYASET

CHP'li Ali Öztunç'tan TBMM'ye Teklif: Kahramanmaraş'a 3 İlçe Geliyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, şehirdeki Narlı, Düzbağ ve Ilıca’nın ilçe olması için TBBM'ye kanun teklifi sundu.

CHP'li Ali Öztunç'tan TBMM'ye Teklif: Kahramanmaraş'a 3 İlçe Geliyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta Narlı, Düzbağ ve Ilıca’nın ilçe statüsüne kavuşması için TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi sundu. Kahramanmaraş’ın büyükşehir olmasının ardından hizmet gitmeyen bölgeler olduğunu belirten Öztunç, Narlı, Düzbağ ve Ilıca’nın ilçe statüsüne kavuşması durumunda bölgelerin hızla kalkınacağını söyledi.

''Büyükşehir Belediyesinin Bu Ücra, Uçtaki, Sınırdaki Köylere, Eski Belde Olan Şimdiki Mahallelere Hizmet Etme Olanağı Kalmamıştır''

CHP’li Ali Öztunç, hazırladığı üç ayrı Kanun Teklifi’nde “Büyükşehir yasası, maalesef, Türkiye'de pek çok belediyede hizmetinin aksamasına neden olmuştur. Belde belediyeleri kapanmadan önce özellikle merkeze uzak beldeler belediye hizmetlerini yaparken, bugün merkeze uzak bu beldelere hizmet yeterince gitmemektedir. Kahramanmaraş'ın bir uçtan diğer uca 200 kilometrelik bir mesafe olduğu göz önüne alındığında büyükşehir belediyesinin bu ücra, uçtaki, sınırdaki köylere, eski belde olan şimdiki mahallelere hizmet etme olanağı kalmamıştır. Bu nedenle hizmetin paylaşılması ve daha çabuk vatandaşa ulaşması açısından yeni ilçelere ihtiyaç duyulmaktadır” İfadelerini kullandı.

‘Narlı'nın Konumu İlin Gelişimine Katkı Sunacaktır’

Öztunç ilçe yapılması gerekliliğini belirttiği yerleşim bölgelerine dair de şu bilgileri aktardı: “İlçe yapılması istenilen Narlı Mahallesi, Gaziantep-Kahramanmaraş ve Pazarcık yol ayrımında olması itibariyle, ilçe yapılması durumunda gelişmeye müsait konumu ile ilin gelişimine ve ekonomisine katkı sunacaktır. Narlı ekonomisi tarım ve tarıma dayalı sanayi üzerine kuruludur. Amik Ovası’nın uzantısı olan Narlı Ovası tarım için elverişli olup ovanın tamamı sulanabilir özelliktedir. Arazinin sulanabilir olması verimi artırdığı gibi yılda iki kez ürün alınmasına da imkân vermektedir. Ovada en çok pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği ve şeker pancarı yetiştirilir. Pamuk, yörenin en çok gelir sağladığı tarım ürünüdür. Pazarlama kolaylığı, gerekse bölgede birçok çırçır ve prese fabrikalarının olması pamuğu en çok yetiştirilen ürün durumuna getirmiştir. Narlı arazilerinin verimli ve sulanabilir olmasından dolayı iki ürün ekilebilmektedir. Birinci ürün olarak ekilen buğday, arpa gibi ürünler haziran ayında hasat edildikten sonra yerine mısır, salatalık gibi ürünler ekilebilmektedir.”

‘Düzbağ’ın Sosyal, Kültürel Gelişimine Katkı Sunacak’

“Düzbağ (Helete) tarihi yerleşim açısından çok eskilere dayanmaktadır. Kasaba çevresinde bulunan mağaralar ve tarihi yerleşim yerleri bu çevrenin çok eski tarihlerden itibaren bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Düzbağ mahallesinde çiftçilik, tarım ve hayvancılık önemli geçim aracı olup son yıllarda organik tarıma yönelim oldukça fazladır. Düzbağ’ın ilçe olması, tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine ve çevre illerin gıda ihtiyacını karşılamak açısından önemli bir merkez haline dönüşmesine yol açacaktır. Söz konusu mahallenin ilçe olması ile birlikte bağlı bulunan mahallelere hizmet daha kolay ulaşacak ve mahallelerin ekonomik sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacaktır.”

''Söz Konusu Mahallenin İlçe Olması İle Birlikte Bağlı Bulunan Mahallelere Hizmet Daha Kolay Ulaşacak''

“Ilıca mahallemiz Kahramanmaraş’a 65 Km uzaklıktadır. Termal ve doğa turizmi açısından yoğun ilgi gören mahallenin nüfusu belli dönemlerde on kat artış göstermektedir. Bu nüfus artışının yaşandığı dönemlerde gerek altyapı gerekse belediye hizmetlerinde aksamalar oluşmaktadır. Ilıca mahallemizin ilçe olması, ılıca mahallemizi sağlık turizmi açısından cazibe merkezine dönüştürecektir. Söz konusu mahallenin ilçe olması ile birlikte bağlı bulunan mahallelere hizmet daha kolay ulaşacak ve mahallelerin ekonomik sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacaktır.”

Kanun Teklifi’ne Göre İlçe Olması Öngörülen Mahalleler

Öztunç, tüm bu nedenlerden dolayı, Anayasanın 126. Maddesi kapsamında; “Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere, illerinde diğer kademeli bölümlere ayrılır” hükmüne istinaden, Düzbağ, Ilıca ve Narlı’nın mevcut isimleriyle yeni bir ilçe olarak kurulması için kanun teklifini sundu.

Narlı’ya Bağlanması Öngörülen Mahalleler:

Söğütlü, Doğanlıkarahasan, Eskinarlı, Seyrantepe, Aslanbey, Denizli, Maksutuşağı, Kelibişler, Cennetpınarı, Bayramgazi, Akçakoyunlu, Akdemir, Çiçek, Çiğdemtepe, Çöçelli, Dedepaşa, Eğlen, Emiroğlu, Evri, Hanobası, Çimikanlı, Kadıncık, Karabıyıklı, Karaçay, Karahöyük, Narlı, Nefsidoğanlı, Osmandede, Ördekdede ve Sarıerik.

Düzbağ'a Bağanması Öngörülen Mahalleler:

Küçükcerit, Aksu Bozlar ve Küçüküngüt.

Ilıca'ya Bağlanması Öngörülen Mahalleler:

Hacıibrahimuşağı, Süleymanlı, Kertmen, Beşen, Hacınnoğlu, Hacıbudak, Sarıgüzel, Kozcağız, Çamlıbel, Çamlıyayla, Avcılar, Kopukaya, Çakırdere, Payamlı ve Karamanlı.