Yerel

Çocukların düzenlediği Kandil programı büyük ilgi gördü

Kahramanmaraş İl Müftülüğü, ‘‘2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’’ münasebetiyle düzenlenen kandili programı büyük ilgi gördü.

Çocukların düzenlediği Kandil programı büyük ilgi gördü

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde ‘‘Peygamberimiz ve Çocuk’’ temasıyla ülke genelinde devam eden Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında, Kahramanmaraşlı minikler ilahi okudular. Şehrin simgesi olan Abdülhamithan Camiinde namaz öncesi okunan Kur’an ziyafeti, çocuklardan ilahi ve mevlidi çok sayıda cemaat dinledi.

Program, Hafızlık Öğrencisi Muhammet Karaokur’un açılık Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Daha sonra Abdülhamithan Cami görevlilerince MÖevlidi şerifler okundu. Hafız öğrenciler İlahi korosu birbirinden güzel ilahileri seslendirdiler. Kur’an-ı Kerimi Güzel okuma Türkiye birincisi hafız Mehmet Ali Sarıtürk okuduğu Kur’an tilavetiyle gönülleri mest etti.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç konuşmasında, “Kur’anın ifadesiyle bizlere çok düşkün olan Müminlere Rauf ve Rahim olan, güzel ahlakın zirvesi efendimiz (SAV)’in dünyaya teşriflerinin 1449. Yılı münasebetiyle bu gecede temamızın “Hz Peygamber ve Çocuk” olması münasebetiyle bizde Kur’an kurslarımızda hafızlık çalışması yapan yavrularımızı, çocuklarımızı bu programa dâhil ettik. Bu gün Kur’anı onlar okudular, müezzinliği, ilahileri onlar okudular bizler dinledik. Bunlar başımızın tacı, bunlar şehrimizin manevi süsleri. Allah Teâlâ şehrimizden Kur’an seslerini, İslam âleminden ezan seslerini, sinelerimizden, semalarımızdan, gönlümüzden Kur’an seslerini eksik etmesin inşallah.”

Daha sonra, Hatim Duası Öncesi Sureler 3İhlas, Felak, Nas ve Fatiha Sureleri İle Bakara Suresinin İlk Beş Ayeti hafız öğrenciler tarafından okundu. Mevlid - Hatim Duasını hafızlık öğrencisi Cemal Doğru yaptı.

Program; Sala, Ezan ve Müezzinlikleri Kadir Ayyıldız, Mustafa Gönlü yaparken, yatsı namazını Kur’an-ı Güzel okuma Türkiye birincisi Mehmet Ali Sarıtürk kıldırdı.