SİYASET

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 'Günümüzdeki Ekonomik Sorunları Gezi Olaylarına Bağlıyorlar'

Ali Babacan, DEVA Partisi Kahramanmaraş 1. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Ali Babacan, gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 'Günümüzdeki Ekonomik Sorunları Gezi Olaylarına Bağlıyorlar'

SEÇİMLE GELEN ANCAK SEÇİMLE GİDER

 Ali Babacan: Demokrasi milletimizin sesini öne çıkarmak demektir. Anayasal düzeni korumak millet iradesini her şeyin üstüne koymak demektir. Demokrasi 73 sene önce sandıkları koruyan aslan köylülerin hasretidir. Demokrasi 15 Temmuz gecesi tankları durduran bu cesur milletin demokrasi hasretidir. Bundan 5 yıl evvel demokrasimize karşı hain bir darbe girişimi gerçekleşti. Bu hain örgüt, FETÖ örgütü demokrasimizi fethetmeye çalıştı. Halkımız o gece devleti ayakta tuttu. Halkımızın demokrasi sevdası tankların önüne geçerek set çektiler. 15 Temmuz niçin başarılı oldu o direniş haklı bir direnişti meşru idi. Sivil bir direniştir. Darbeye direnirken şehit düşen vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Tüm gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. 2 gün sonra kaybettiğimiz kardeşlerimizi saygıyla anacağız. Bize düşen demokrasimize sahip çıkanların o emanetine sahip çıkmamız gerekiyor. O emanet nedir? Devlet kurumlarına yapılan personel atamalarında liyakati esas almaktır. Bu millet darbelerin acısını okulda, cezaevlerinde çok gördü. Seçimle gelen ancak seçimle gider. Koşullar ne olursa olsun sivil siyasete gözümüz gibi bakacağız. Bu ülkenin sorunlarının çözümleri meşru demokratik siyasette aranmalıdır. KHK'lar dönemi standartlaştı. 21. yüzyılda artık darbe girişimine teşebbüs etmez dediğimiz zamanda bu girişimle karşılaştı. Bir yandan bunları yaşadık ama bir yandan da Sayın Erdoğan'ın iki çıkışıyla karşılaştık. Erdoğan 'Bu darbe Allah'ın lütfu oldu' dedi. 15 Temmuz darbesi güçlü demokratik bir ülke için bir fırsat olabilirdi. Sapasağlam bir demokrasi, anayasa sistemi nasıl kurarız ki bu tip örgütler ülkeyi bir daha sarsmasın diye çalışmalar yapılabilirdi. 84 milyonu tek adam yönetimine mahkum ettiler. dedi.

YANLARINA BAHÇELİ'Yİ ALMALARI, ROTAYI PERİNÇEK'E ÇEVİRMELERİ İBRETLİK

Babacan: Bir zamanlar AK Partiye güvenip oy veren arkadaşlara seslenmek istiyorum. Ortaya dökülen kirli ilişkiler yumağına tepki gösterdiğinizi biliyoruz. 15 Temmuz'un ardından OHAL döneminde yaşanan haksızlıkların içinizi sıktığını biliyoruz. Bu adaletsizlikler, hukuksuzluklar sineye çekilecek şeyler değil. 28 Şubat karanlığının ortamını üzerimizden alsınlar dediklerinin 28 Şubatçılarla yürüdüler. Bu halk bu desteği verenler siz 28 Şubatçılarla iş tutun diye oy vermedi ki. Yanlarına Bahçeliyi almaları rotayı Perinçek'e vermeleri ibretlik. Perinçek 'İktidar partisinin rotasını ben çiziyorum' diyor. Geçen hafta ekonomiyle ilgili sorunları başkalarına ciro etme çabasında bulundu. Gezi olaylarındaki amaç ne ise ekonomimize olan saldırılarda odur dedi. ifadelerini kullandı.

BUGÜN YAŞANAN EKONOMİK SIKINTININ EN BÜYÜK NEDENİ KÖTÜ YÖNETİMDİR

Babacan: 15 Temmuz darbesiyle ekonomide yaşanan sıkıntıları bugünün ekonomi durumuna bağlıyor. 2018 de taraflı partili Cumhurbaşkanı akraba bakan elele verdi bu ülkenin hazinesini 2 ye katladı. 95 yılda biriken borç kadar son 2 yılda borç birikti. Gezi olaylarına sebep olanlar mı bu borçları yaptı? Siz yaptınız. MB ekonominin en önemli silahı şuan da -60 milyar dolarda. Bu haftaki Para politikaları toplantısında Merkez Bankası'nın ne karar alacağını göreceğiz. Laf dinlemeyen başkan gitti laf dinleyen geldi. Laf dinleyen Merkez Bankası başkanı var niye şu faizi indir demiyorsun? Geleli 4 ay oldu niye faiz yüzde 19. Gezi olayları, çukur hendek olayları diyor. Doğruya doğru diyeceğiz. Bugün bu yaşanan ekonomik sıkıntının en büyük nedeni kötü yönetimdir. dedi.

Yapılan basın toplantısının ardından Ali Babacan ve ekibi, Kahramanmaraş’ta esnaflarla bir araya geldi. Teşkilat mensuplarıyla akşam yemeğinin bir araya geçek olan Ali Babacan, Kahramanmaraş’tan Hatay’a hareket edecek.