Yerel

Ekinözü Belediye Başkanı'nı Eker'e zorla getirme kararı!

Elbistan 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada, Ahmet Yardımcı'nın şikayeti üzerine açılan davada, Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker'in zorla getirilmesi kararı çıktı.

Ekinözü Belediye Başkanı'nı Eker'e zorla getirme kararı!

Elbistan 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde AK Partili Ekinözü Belediyesi’nde zabıta olarak çalışan Ahmet Yardımcı’nın, 10 Eylül 2021'de savcılığa giderek tespit ettiği yolsuzluk ve usulsüzlükleri içeren şikâyeti üzerine hazırlanan iddianame ile Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker’e dava açıldı. Mahkeme tarafından, sanık Eker’in duruşmaya katılmaması ve mazeret bildirmemesi nedeniyle hakkında zorla getirilme kararı verildi.

NE OLMUŞTU?

2019 yılında Bilal Eker'in Belediye Başkanı seçilmesinden sonra Müşteki Ahmet Yardımcı'nın şahit olduğu bazı olaylar neticesinde, 10 Eylül 2021'de savcılığa giderek tespit ettiği yolsuzluk ve usulsüzlükleri belgeleriyle anlattığı, iki sayfa ifade veren Yardımcı'nın sunduğu belgeler içinde fotoğraf ve bazı ses kayıtlarının da yer aldığı ve bu şikayet sonucunda İçişleri Bakanlığınca yargılama izni verilmişti.

ZORLA GETİRİLME KARARI VERİLDİ

Elbistan 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

MÜŞTEKİ YARDIMCI ŞİKÂYET VE DELİLLERİNDE: ‘’Ben daha önce soruşturma aşamasında beyanda bulunmuştum, aynen tekrar ederim. Ben Ekinözü Belediyesinde zabıta memuru olarak çalışıyordum, yazı işleri müdür vekili olan G. K. isimli şahıs bana usulsüz yaptığı bir takım işlemlerin altına imza atmam konusunda baskı kurdu, bende kabul etmeyince beni işten çıkarmak için tehdit etti, daha sonra yanında Bilal Eker'in de olduğu bir zamanda ikisi de bana iddianamede geçen hakaret ve tehdit içerikli sözleri söylediler. Ben başka bir türlü delil elde edemeyeceğim için bu ses kayıtlarını alma durumunda kaldım. Sanıktan şikâyetçiyim…’’ dedi.

Belediye başkanı Bilal Eker’in duruşmaya mazeretsiz gelmemesi üzerine Mahkeme, Sanık Bilal Eker hakkında zorla getirme emri düzenlenmesine, Tanık sıfatı ile dinlenmesi için G. K. adına ise duruşma günü davetiye çıkarılmasına, karar verdi.

Furkan CengizFurkan Cengiz