SİYASET

Erdoğan açıkladı Afganistan’a 700 tonluk yardım gidecek

Kabine toplantısından sonra konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan‘a 700 ton gıda, giyim, sağlık, acil ihtiyaç ürünleri taşıyan bir iyilik treni gönderileceğini duyurdu. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İmkanı olan vatandaşlarımızı bu iyilik trenimize yardımda bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

Erdoğan açıkladı Afganistan’a 700 tonluk yardım gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hemen hemen 3 saat süren Kabine Toplantısı’nın hemen arkasından açıklamalarda bulundu. AFAD koordinasyonunda bölgeye bir “iyilik treni” göndermeye hazırlandıklarını ifade ederek imkanı olan vatandaşlara da çağrıda bulundu.

700 TON GIDA, GİYİM, SAĞLIK VE ACİL İHTİYAÇ ÜRÜNÜ TAŞIYACAK

Afganistan’da 13 milyonu çocuk 19 milyona yakın kişinin acil temel gıda problemi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD koordinasyonunda 10 STK’mızın desteğiyle bu ülkeye 700 ton gıda, giyim, sağlık, acil ihtiyaç ürünleri taşıyan bir iyilik treni göndermeye hazırlanıyoruz. STK’larımız ve vatandaşlarımızca temin edilecek bu ihtiyaç malzemeleri Afganistan’a ulaştırılacaktır. İmkanı olan vatandaşlarımızı katkıda bulunmaya davet ediyoruz.” dedi.

AFETZEDE VATANDAŞLARA 354 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILDI

Geçtiğimiz yıl ülkemizde gerçekleşen yangın ve sel afetlerinde zarar gören vatandaşlara ilişkin de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2021 yılında yaşanan yangın ve sel afetlerinde zarar gören vatandaşlarımıza 2090 işyeri, 2338 araç ve muhtelif ev eşyası yardımı kapsamında 354 milyon lira ödeme yapılmıştır. Tarım ürünleri zarar gören vatandaşlarımıza 133 milyon ödeme gerçekleştirilmiştir. AFAD üzerinden 200 milyon liralık bir kaynak daha ayırıyoruz. Bu meblağ en kısa sürede Antalya, Artvin, Aydın, Bartın, Kastamonu, Mersin, Muğla, Osmaniye, Rize, Sinop ve Van’daki hak sahiplerine dağıtılacak.” dedi.

Mevlüt ÜlgerMevlüt Ülger