Yerel

Erdoğan'ın Müjdesinden Sonra, Uzmanlardan da Müjde Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın doğal gaz müjdesinden sonra, uzmanlardan da müjdeli haberler geldi.

Erdoğan'ın Müjdesinden Sonra, Uzmanlardan da Müjde Geldi!

KARADENİZ'DEKİ DENGE

Gazeteci Nedim Şener: Eğer doğal gaz tahmini doğru ise hızlı davranmalıyız. Karadeniz'den Avrupa'ya gaz boru hatları mevcut. Türkiye de bu projelerin içerisinde. Eğer Karadeniz'de doğal gaz bulunursa Türkiye bunu kendi iç ihtiyacı için karşılayacaktır. Ki bu bile ekonomik anlamda büyük bir avantaj demek. Türkiye'nin birçok konuda eli daha da rahat olacak. Ve Türkiye'nin stratejik önemi daha da güçlenecek.

"EKONOMİYE CİDDİ ÇARPAN ETKİSİ OLACAK"

Dr. Eray Güçlüer: Enerji noktasındaki böyle bir gelişme Türkiye'yi daha bağımsız bir ülke haline getirecektir. Bunun bir çarpan etkisi olacak ve bu da ekonomiye ciddi manada yansıyacaktır.

"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK SONA ERECEK"

Doç. Dr. Kadir Tuna: Her ülkenin büyüme parametresinde enerji kalemi çok önemli. İthalatımızın içerisinde enerjinin payı yüksek. Belirtildiği şekilde bir enerji rezervinden söz ediliyorsa bu durum enerjide dışa bağımlılığı sonlandıracaktır. Öte yandan kur baskısı üzerindeki yükü de bu gelişmeler hafifletecektir. Uzun vadede hissedeceğimiz en önemli noktalardan bir tanesi de kişi başına milli gelirin artması anlamına geliyor. Daha istikrarlı büyüme trendine gireceğiz.

KARADENİZ'İN AVANTAJI ÇOK BÜYÜK

Uluç Özülker: Karadeniz, deniz münhasır anlaşmaları yapıldığı için buradan çıkaracağımız gazı doğrudan kullanabileceğiz. Akdeniz'de de yeni rezervler bulunacaktır. Akdeniz'in farkı tüm dünyanın gözü üzerinde olması ve jeostratejik bir bölge olması. Akdeniz'de kendi kıta sahanlığımızda bir keşif söz konusu olursa çatlak seslerin gelmesine engel olamayacaktır. Dolayısıyla Karadeniz'in avantajı çok büyük!

 

Son dakika: Uzmanlardan müjde  Türkiyenin birçok konuda eli daha da rahatlayacak

 

Murat Sağman (Bilgi Üniversitesi): 20 yıllık ihtiyacımızı karşılayabilir. Evet bu çok önemli. Kendi enerjimizi ekndimiz bulursak cari açığa da döviz etkisi olacak. Ekonomik etkileri 5-6 yıl sonra görülür.

(Bu açıklamadan sonra dolar sert düşer mi?)

Bu olumlu haber fiyatlar piyasa etki etmeye başladı. Çifte müjdeye dönerse ekstra bir patlama gelebilir. Piyasalar duraklamaya başladı. Belki haberde sonra 7.20'nin altına gerileyebilir. 

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın: İsrail son 25 yıl içinde doğal gaz bulabildi. Türkiye'nin bulacağı gaz dengeleri değiştirir. Macron ve Merkel zirvesinin alt alta koyduğumuz zaman benim tezim şu... Enerji çeşitliliği artar, dışa bağımlılık düşer. Türkiye'ye kaynak çeşitliliği getirecektir. Transfer değil kaynak ülke konumuna geçeriz.  Tabi bu bir günde olacak değildir. Romanya'da gaz var ama Romanya'da petrol yok.