GÜNDEM

Gaziantep’e var! Kahramanmaraş’a yok!

Kahramanmaraş Havalimanının yaşadığı sorunların çözümü için yapılan istimlak ve ödenek talebinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından reddedildiği öğrenildi.

Gaziantep’e var! Kahramanmaraş’a yok!

Yapılan tadilat ve yatırımlar sonrası sorunların çözülmesini beklerken seferlerde daha çok aksama meydana gelen ve sorunların kangrene döndüğü Kahramanmaraş Havalimanı ile ilgili önemli bir gelişme daha yaşandığı öğrenildi. ILS Cihazı olmadığı için Uçakların inemediği ve bu sebeple bir çok seferin Gaziantep’e inişle sonuçlandığı Kahramanmaraş Havalimanı için eskiden bu yana bekleyen en büyük sorun pistin kısa olması kaynaklı olduğu biliyordu. Buna rağmen yatırımlar yapılmış yeni terminal binası gibi bir çok alanda iyileştirmeler olmuştu.

Esas Sorun Pist mesafesi!

Yıllardır bilinen en önemli ihtiyaç pistin uzatılması. Yani pistin 700 mt daha uzatılması şart. Kahramanmaraş’ta bir iş adamının (Instrument Landing System) ILS, yani Aletli İniş Sistemi eksikliğini temin kendisinin alarak Havalimanına hediye edeceği konuşulurken bir yandan da pistin uzatılması için Ulaştırma bakanlığına da bir talepte bulunulduğu öğrenildi. Pistin uzatılması için Havalimanının genişlemesi ve pist sonunda ki alanda istimlakların yapılması gerekiyordu. Son gelen bilgilere göre Ulaştırma Bakanlığının bu talebe olumsuz yanıt verdiği öğrenildi.

Gaziantep Havalimanı’na 288 milyon lira kaynak!

Kahramanmaraş Havalimanının rantabl kullanılması için önünde ki en büyük engelin pistin yetersiz olması olduğu biliniyordu. Buna rağmen yatırım eksik yapıldı ve pistin uzatılması yerine diğer eksiklikler giderildi. Böyle olunca da sorunlar çözülmediği gibi daha da büyüdü. O kadar yatırıma rağmen seferlerde daha fazla iptal ve inişlerin Gaziantep’e yapılması sorunu yaşanmaya başladı. Komşu Gaziantep’in de Havalimanı ile ilgili yaşadığı sorunlar vardı. Havalimanının sorunlarının çözümü için 288 milyon lira ek yatırım yapıldı. Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Hatay’ın da Havalimanları olmasına rağmen Gaziantep Havalimanını kullanmak zorunda kaldıkları biliniyor.

AdminAdmin