GÜNDEM

İçişleri Bakanlığı kısıtlamadan muaf tutmadı: 7 Mayıs'tan sonra kapıda kalmamaya özen gösterin

Ankara Anahtarcılar ve Çilingirciler Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Hazinedar, çilingirlerin kısıtlamadan muaf tutulmadığını söyleyerek ''7 Mayıs'tan sonra anahtarınızı evde unutmayın'' uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı kısıtlamadan muaf tutmadı: 7 Mayıs'tan sonra kapıda kalmamaya özen gösterin

İçişleri Bakanlığı'nın 17 Mayıs'a kadar sürecek kısıtlama döneminde sokağa çıkma yasağından muaf olacak meslekler listesinde çilingirler yer almadı. Kapıda kalan yurttaşların taleplerine geçici olarak aldıkları belge ile hala yanıt veren çilingirler, genelgeye 95.29.04 sayılı NACE kodları eklenmezse 7 Mayıs’tan sonra sokağa çıkamayacak.

Yasaktan muaf tutulmamalarının yurttaşı mağdur edeceği uyarısında bulunan Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Hazinedar, ANKA'ya yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde muaf olanlar listesine kendilerinin de eklenmesi gerektiğini söyledi.

“Dışarıda kalan vatandaşlar bu süreçte anahtarcı bulmakta güçlük çekti” diyen Hazinedar, birçok kişinin “tam kapanma” döneminde kapıda kalabileceğini hatırlatarak, “Kamuda çalışan personel evinden çıkarken anahtarını içeride unutabiliyor, kilidi arızalanabiliyor” dedi.

'VATANDAŞ 155'İ ARAYIP YARDIM İSTEYECEK'

Hazinedar, NACE kodları olmadığı için e-Devlet’ten muafiye belgesi alamadığı için sokağa çıkamadığını belirterek, “Vatandaşın mağduriyetine cevap veremiyoruz. Ya arka sokaklardan vatandaşa ulaşacağız ya da vatandaş 155’i arayıp yardım isteyecek” diye konuştu.

'7 MAYIS'TAN SONRA KAPIDA KALMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN'

Markete giden bir kişinin bile anahtarını evinde unuttuğu için çilingire ihtiyaç duyabileceğini kaydeden Hazinedar, 7 Mayıs 2021 tarihinden sonra yurttaşlara hizmet veremeyebileceklerini söyleyerek, “7 Mayıs en son gün. 7 Mayıs’tan sonra vatandaşımız kapıda kalmamaya özen göstersin, anahtarcı bulamayabilir” diye vurguladı.