SPOR

İsmail Balaban Kimdir?

16 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu'yu yenen İsmail Balaban kazandı. Survivor 2021 yarışmasında ünlüler takımında yarışıyor. İsmail Balaban, 3 Ağustos1987 tarihinde Antalya'nın Elmalı ilçesinin Akçay köyünde Hasan-Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin ikiz çocuklarından biri olarak doğmuştur. Kendisi gibi yağlı güreşçi olan Turan Balaban adında ikiz kardeşi vardır. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okumuştur.

İsmail Balaban Kimdir?

Küçük yaşta güreşmeye başlayan İsmail Balaban, 17 yaşındayken eski yağlı güreş pehlivanlarından Ziya Talan’ın kendilerini keşfetmesiyle güreşi profesyonel olarak yapmaya başladı. Hafta sonları ilçedeki elma bahçelerinde hamallık yapan ikizler, hafta içi de buradan kazandıkları para ile hem eğitimlerini hem de güreş hayatlarını sürdürmeye çalıştı. Antalya’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen güreş müsabakalarına gitmek için geceleri kamyonlara saman balyaları yükleyen, yaşıtlarına göre daha iri vücutları nedeniyle ağır işlerde çalışan İsmail ile kardeşi Turan Balaban, Konyaaltı Belediye Spor Kulübü çatısı altında çıktıkları çayırlarda başarılı sonuçlar almış ve güreş severlerin sevgisini kazanmıştır.

İsmail Balaban, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, 2009 yılı Küçük Orta Büyük Boy'da birincilik, 2012 yılında da Başaltı Boyunda üçüncülük kazandı. 5-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşen, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde İsmail Balaban baş kategorisinde er meydanına çıktı. Şaban Yılmaz ve Recep Kara gibi efsane güreşçileri eleyerek finale yükselmeyi başardı. Finalde son 2 yılın şampiyonu yine Antalyalı, Ali GÜRBÜZ ile karşılaşan İsmail Balaban, zorlu geçen müsabakanın sonunda 2. olarak büyük bir başarıya imza attı. Ancak Ali Gürbüz'ün güreş federasyonundan ceza alması nedeniyle İsmail Balaban 2013 yılı Başpehlivanı olarak ilan edildi.

 

2014 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, finalde Fatih Atlı'ya yenilerek ikinci olabildi.

 

16 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Orhan Okulu'yu yenen İsmail Balaban kazandı.

 

Konya altı Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak güreş hayatını sürdürmektedir.

 

Her yıl Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın anısına Balıkesir'de düzenlenen geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri'nde 2014 yılında aldığı başpehlivanlıktan sonra, 2015'te ikincilik, 2016'da üçüncülük ve 2018 yılında yeniden birinci olarak Kurtdereli başpehlivanı oldu.

 

667. Tarihi Elmalı Yeşil Yayla Yağlı Pehlivan Güreşleri 8 Eylül 2019 Pazar günü yapılan final müsabakaları ile tamamlandı. Yapılan final müsabakaları sonucunda birinci Ali GÜRBÜZ, ikinci İsmail BALABAN ve üçüncü Orhan Okulu oldu.

 

Dünya Etnospor Konfederasyonu, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Batıpark Spor Salonu’nda 2 Şubat 2020 Pazar günü ilk defa düzenlenen Şalvar Güreşi Dünya Şampiyonasında İsmail Balaban, 90 kiloda rakiplerini yenerek şampiyonu oldu.

 

Güreş kariyeri :

2012 - Kırkpınar Başaltı üçüncülüğü

2013 - Kırkpınar başpehlivanlığı

2014 - Kurtdereli başpehlivanlığı

2014 - Kırkpınar ikinciliği

2015 - Kurtdereli ikincliği

2016 - Kurtdereli üçüncülüğü

2017 - Kırkpınar başpehlivanlığı

2018 - Kurtdereli başpehlivanlığı

2019 - Elmalı Yağlı Güreşleri ikinciliği

2020 - Şalvar Güreşi Dünya Şampiyonası birinciliği (90 kiloda)