Yerel

Kahramanmaraş'ta çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor!

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, acur ve salatalıkta hasat döneminin başladığını ve devam ettiğini belirterek, “Rekolte yüksek fakat fiyat düşük” dedi.

Kahramanmaraş'ta çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor!

Kahramanmaraş’ta sezonun son demlerinde hummalı bir şekilde devam eden acur ve salatalık hasadını arazide çiftçiyle bire bir gözlemleyen Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, devam eden hasat ile ilgili bilgi verdi. Yaklaşık 4 ton acur ve salatalık hasat edildiğini kaydeden Çetinkaya, üründe fiyatın son derece düşük olduğunu söyledi.
 

 

“ÇİFTÇİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR”

Çiftçinin emeğinin karşılığını alamadığını aktaran Çetinkaya, “Kahramanmaraş’ta sezonun son dönemlerine yaklaştığımız bu günlerde tarlada üretim yapan çiftçilerimizi bizlerde ziyaret ediyoruz. Salatalık, acur gibi birçok ürünümüzün hasadı başladı ve devam ediyor. Her ne kadar hasat devam etse de üreticimizin, çiftçimizin sorunlarını dinlemek, onlarla bir nebzede olsa bir araya gelmek istedik. Tabii sezonun sonuna gelmiş olsak ta bugün burada salatalık hasadını yapıyoruz ve çiftçimizle bir aradayız. Burada edindiğimiz bilgiye göre salatalığın ve acurun fiyatının son derece düşük. Ümit ediyoruz ki çiftçimiz ürününün çok daha para edeceği bir yıl geçirirler. Yaklaşık 4 ton acur ve salatalık hasat ediyoruz. Tabii rekolte yüksek ama fiyatının düşük olması çiftçinin emeğini karşılamıyor” ifadelerini kullandı.