Yerel

Kahramanmaraş'ta ki vaka artışı Türkiye için büyük risk!

Basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul, Bursa Kocaeli, Denizli ve Kahramanmaraş’taki artış Türkiye için bir risk” dedi.

Kahramanmaraş'ta ki vaka artışı Türkiye için büyük risk!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

"KORONAVİRÜS GRİP YÜZÜNDEN YAYILIRSA SALGINLA BAŞ ETMEK ZORLAŞACAKTIR"

Grip virüsü de tıpkı koronavirüs gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Şayet koronavirüs grip üzerinden yayılırsa salgınla baş etmek daha da zorlaşacaktır. Aynı tedbirlerle ikisinden de korunabilirsiniz. Eldeki bilgilere göre, virüs bugüne dek en az 39 milyon kişiye bulaştı. Şunu unutmayın en başta bu sayı sadece bir. Koronavirüs dünyaya o bir kişiden yayıldı. O bir sayısı 39 milyona ulaştı. Aramızda sadece bir koronavirüs taşıyıcısının olması, bu izole edilmediği sürece riskin devam ettiği anlamına gelir. Bulaşma riski açısından baktığınızda tüm dünyada toplam aktif vaka sayısı geçmiş aylara kıyasla kat kat fazladır. Dün tüm ülkelerce son 24 saatte tespit edilip bildirilen yeni vaka sayısı 429 bin 122'dir. Bunların çoğu şikayet üzerine tanı konan kişilerdir. Tahminlere göre, halen dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyonun üzerindedir.

"TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK RİSK"

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Denizli ve Kahramanmaraş'taki artış Türkiye için bir risk. Erzurum'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 42. Erzurum Türkiye ortalamasının oldukça altında kalıyor.

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Açılan sınıflarda açılmayanlara göre vaka düşüşü görüyoruz.