GÜNDEM

Koronavirüs aşısının denemelerinde ilk gönüllü Ankara Şehir Hastanesindeki başhekim oldu!

Koronavirüs aşısının denemelerinin devam etmesiyle birlikte Hacettepe Kocaeli ve Cerrahpaşa tıp fakültesinin ardından ankara şehir hastanesinde de başladı. Hastanenin başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel de gönüllülerden biri oldu.

Koronavirüs aşısının denemelerinde ilk gönüllü Ankara Şehir Hastanesindeki başhekim oldu!

Koronavirüs aşı çalışmaları türkiye de aktif bi şekilde devam ederken geçtiğimiz günlerde hayvanlar üzerinde deneyler tamamlanmıştı. Ankara şehir hastanesinde aşının ilk uygulandığı kişiler arasında yer alan Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel hem yerli hem yabancı aşılardan netice olarak bir an evvel kurtulmayı umduklarını söyledi.

‘GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Şu anda sadece yayılımın önüne geçmek bulaşımı engellemeye çalışıldığının altını çizdi. ‘aşı oluştuğu zaman hem bizim halkımız hem de dünyanın geri kalanında pandemiyi kırabileceğiz. Bu aşının bir an evvel değerlendirilip hem ülkemizde hem de dünyanın geri kalanına umut olması noktasında görevimizi yaptık.’

‘BİR ÇOK MERKEZDE YAPILIYOR’

Ankara şehir hastanesi bulaşıcı hastalıklar kliniği eğitim sorumlusu ve koronavirüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. H. Rahmet Güner de yakın zamanda yarli aşının uygulamaya geçilmesini umduklarını belirtti. Çin’de 100 bin, Brezilya’da 7 bin, Endonezya’da ise bin 500 doz yapıldığını kaydetti. Türkiye’de tamamen gönüllülük esas alınan aşının ülkemizde 13 bin kişiye uygulanması planlanıyor.

Aşının 2021 tarihinde kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.