Yerel

KSÜ Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsrafil Orhan, “En Güzeli Doğal Olanıdır”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsrafil Orhan, son dönemde burun estetik ameliyatlarının çok fazla arttığını belirterek önemli uyarılarda bulundu.

KSÜ Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsrafil Orhan, “En Güzeli Doğal Olanıdır”

Yüzümüzün tam merkezinde yer alan ve solunum, koku alma, filtrasyon ve solunan havanın nemlendirmesi gibi fonksiyonlarıyla insan yaşamında çok önemli role sahip olan burun, gerek estetik kaygıyla gerekse de rahat nefes alamama gibi problemlerle insanların sorunlarının en başında gelebiliyor. Bu çerçevede burun ameliyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan KSÜ Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsrafil Orhan, konuşmasında özellikle burun tıkanıklığı olan bir hastanın mutlaka kulak burun boğaz hekimine görünmesi gerektiğine dikkat çekti.

Burundan rahat solunum yapılamadığı takdirde uyku kalitesinin bozulacağını, dikkat bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi sorunların ortaya çıkabileceğini vurgulayan Orhan, son zamanlarda Kahramanmaraş’ta özellikle estetik burun ameliyatlarında çok ciddi bir düzeyde artış olduğunu söyledi.

İnsanların pandemi döneminde evde daha fazla vakit geçirdiği için sosyal medyada çok fazla vakit geçirme ve aynada yüzlerine daha fazla bakma imkânları bulduklarını belirten Orhan, “Bu nedenle burnunu beğenmeyenlerin ve estetik kaygının daha da arttığını belirterek, hakikaten özellikle burun estetik ameliyatlarında bir artış oldu” dedi.

“BU ARTIŞIN NEDENİ İLK OLARAK PANDEMİYE BAĞLANIYOR”

Prof. Dr. İsrafil Orhan, “Burun estetik ameliyatının sadece Kahramanmaraş’ta değil diğer illerde de arttığını belirterek şunları söyledi: “Bu artışın nedeni ilk olarak pandemiye bağlanıyor. Pandemide insanlar evde oturduğu için fazla yapacak bir şey bulamadığı için sosyal medyada çok fazla gezindiler, aynada yüzlerine daha fazla bakma imkânları oldu. Öyle olunca hakikaten özellikle burun estetik ameliyatlarında bir patlama oldu. Biz Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı olarak rinoplasti dediğimiz estetik burun ameliyatları da yapıyoruz. Özellikle de bu estetik burun ameliyatını yaparken fonksiyonel olmasına çok dikkat ediyoruz. Bir burun belki çok güzel olabilir, dışarıdan çok iyi görünebilir ama eğer o burun nefes alamıyorsa yaptığınız estetik ameliyatın çok fazla bir anlamı olmaz. Biz özellikle nefes alan ve güzel olan burunlar yapıyoruz.”

“HER AMELİYAT RİSKLİDİR”

Ben bir Kulak Burun Boğaz hekimi olarak eğer hastaların burundan nefes almada ciddi bir problemi yoksa sırf güzelleşmek adına da çok fazla estetik ameliyat taraflısı olmadığımı söylemek istiyorum. Çünkü her zaman için doğal burun en güzeli. Artık şimdi trend de değişiyor. Önceleri hastalar estetik burun ameliyatı belli olsun istiyordu ama şimdi artık doğal burun tercih ediliyor. Estetik olduğu belli olmayan, rahat nefes