TEKNOLOJİ

LG, akıllı telefon pazarından çekiliyor!

LG Electronics, akıllı telefon birimini kapatma kararı aldığını duyurdu. LG, akıllı telefon pazarından çekilen ilk büyük üretici olarak kayıtlara geçecek.

LG, akıllı telefon pazarından çekiliyor!

LG Electronics Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantı sonrasında dikkat çeken bir karara imza attı. 2000'li yılların başında akıllı telefon pazarının en büyük üreticisi konumunda olan LG, akıllı telefon birimini kapatma kararı aldı. Beyaz eşya ve televizyon sektöründe adını sıkça duyduğumuz LG markası, akıllı telefon pazarından çekilen ilk büyük üretici olacak.

LG hali hazırda Kuzey Amerika akıllı telefon pazarında yüz de 10'a sahip ve pazardaki üçüncü büyük oyuncu. Global pazarda ise sadece yüzde 2 paya sahip olan LG, geçen yıl 23 milyon akıllı telefon sattı. Akıllı telefon operasyonunun LG'nin toplam cirosu içinde payı ise yüzde 7.

AKILLI TELEFONDA ÜST ÜSTE ZARAR EDİYOR

LG, mobil birimindeki art arda 23 çeyrekteki zararın, sert rekabet nedeniyle toplam 4.5 milyar dolar olduğunu belirtmişti. Şirket 2021 yılının ilk günlerinde yaptığı duyuruda akıllı telefon biriminin satılma ve devir dahil tüm seçeneklerin değerlendirildiğini açıklamıştı.

LG'nin kaynaklarını daha karlı olan beyaz eşya ve televizyon birimine kaydırması bekleniyor.

2020'DE KÂR REKOR KIRMIŞTI

LG’nin tarihindeki en yüksek dördüncü çeyrek satış ve işletme karının yanında 2020 yılında elde edilen toplam kâr da yeni bir şirket rekoru olmuştu. LG Electronics Inc. (LG) 2020’de 56,45 milyar dolar ciro ve 2,85 milyar dolarlık rekor işletme kârı gerçekleştirdiğini ve 2019’la karşılaştırıldığında yüzde 31,1’lik artış olduğunu açıklamıştı.