Yerel

MADO'dan Dondurma Eğitimi! Artık Dondurma Okulu Var

Dondurma sektörünün en büyük sorunu olan Nitelikli Personel sıkıntısına Mado, üzerine aldığı sorumlulukla neşter vurdu. Milli Eğitim Bakanlığı ile Protokol imzalayan Mado, İstanbul, Ankara ve Kahramanmaraş’ta Mesleki ve Teknik Liselerinde öğrenci yetiştirerek yurt içi ve yurt dışında istihdam olanağı sağlayacak.

MADO'dan Dondurma Eğitimi! Artık Dondurma Okulu Var

eleman yok, eğitim sektöründe de böyle bir bölüm olmayınca bu işe giriştik.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN İŞİ HAZIR

Kahramanmaraş’ta bu işin okulu var ve Ankara ve İstanbul’daki okullarla iş birliği yaptık. Bakanlıkta bu işe sıcaklıkla baktı. “yetişmiş elemanlara iş garantisi” ile eğitime başlayacağız. Türkiye’de MADO’nun

400 tane mağazası var, 36 Ülkede de fiilen Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın bayrağı dalgalanıyor. Bugün Kanada’daki Mado’dan eğitime gelindi. Biz sadece dondurma satmıyoruz bizim işimiz sadece dondurma değil bir kültürü, bir kenti, bir ülkeyi anlatmaya çalışıyoruz, bu da kolay bir mesel değil. Artık bu işin de profesyonelliğe ihtiyaç olduğunu görüyoruz, çırak getiren yok ve yetişen usta yok, hep gördüğünü yapmaya çalışıyor. Onun için ‘biz bunu daha profesyonel yaparız’ dedik ve yola koyulduk. Hatta Kahramanmaraş Üniversitesinde de bir bölüm açtırdık dondurmacılıkla alakalı.

HEDEF SADECE DONDURMA DEĞİL KÜLTÜR VE TURİZM ELÇİLİĞİ

Hep söylediğim bir şey var “Hiçbir zaman yapan değil satan ustadır” satamıyorsanız bu işi yapmanız mümkün değil ki bu okullarda biz bunları yetiştireceğiz. Dolayısıyla bu okullara Kahramanmaraş’ta başlamamızın sebebi dondurmanın doğum yeri olduğu için, dünya da bunu böyle kabul etti. Bu projeyi sosyal sorumluluk olarak başlattık. Burada; öğrencilere burs vereceğiz, İş garantisi sağlayacağız. Hatta Çin’de 1000 dükkan yapmak için protokol imzalamıştık. Bu ne demektir Kahramanmaraş’ın artık bin turizm elçisi olacak, yani gittiği yerde Kahramanmaraş’ı anlatacak. Çin’den gelen öğrenciler burada Kahramanmaraş’ı görecekler dolayısıyla burada en büyük turizm elçisi olacak. Biz burada sadece dondurma değil Kahramanmaraş ve Türkiye mutfağını nasıl anlatırız, bunun reklamını nasıl yapabiliriz onun derdindeyiz.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE DE DESTEK VERECEĞİZ

Artık ne yapacağız gençleri de bu işin içine sokacağız. Okuldan mezun olan öğrenciler kendi işini kuracaksa buna imkân sağlayacağız. Bu desteği veriyoruz zaten söz de verdim. Bu işin sonunda Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde bir Kahramanmaraşlı göreceksiniz. Bugün sokaklarda sağda solda dondurma satanları disipline edeceğiz. Artık onları profesyonel bir oyuncu gibi yapacağız. Kahramanmaraş’ı bir milli takım haline getireceğiz. Gördüğünüz zaman evet bu Kahramanmaraş’ın dondurmacı okulundan mezun olmuş diyeceksiniz. Gerekirse hocaları yurt dışından getireceğiz. En iyi işi yapabilmek için en iyi hoca getireceğiz. Niçin hoca getireceğiz diksiyon için, mesele en iyi dondurmayı yapmak değil zaten en iyi dondurmayı biz yapıyoruz. Kahramanmaraş Üniversitesinde de bir bölüm açtık orada da iyi dondurmacılar yetiştireceğiz. Biz MADO olarak sosyal sorumluluk olarak elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz mecburuz zaten. Biz Şehrin çocuğuyuz. Onun için taş üstüne taş koymak zorundayız.” Dedi

Proje tanıtım toplantısına katılan Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise projenin önemine dikkat çekti. KSÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Dayısı da KSÜ olarak 2019 yılında Mado ile bir eğitim iş birliği protokolü imzaladıklarını hatırlatarak Dondurma sektörüyle ilgili üniversitelerinde bir bölüm açacaklarını ifade etti.