GÜNDEM

Mehmet Rauf Kimdir? Mehmet Rauf Eserleri.

Mehmet Rauf 12 Ağustos 1875 tarihinde doğmuş, 23 Aralık 1931 tarihinde ölmüştür. İstanbul'da doğmuş ve küçük yaşta edebiyat ile ilgilenmeye başlamıştır.

Mehmet Rauf Kimdir? Mehmet Rauf Eserleri.

Bahriye Okulu'na gitmiş, İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. Yakından takip ettiği Halit Ziya Uşaklıgil'in eserlerine ve realizm akımına ilgi duymuştur. Fransız yazar Paul Bourget'yi okudu ve ondan etkilendi. 1896 yılından itibaren Servet-i Fünûn'da yazmaya başladı. Roman, hikâye ve tiyatro türünde eserler vermiştir. Psikolojik tahlillere büyük önem verir. Bu yüzden eserlerinde kahraman sayısı azdır.Romanlarında genelde İstanbul ve çevresinde yaşayan seçkin ailelerin arasında geçen aşk ilişkilerini konu almıştır. Zaman zaman şiirler de yazmıştır.

 

Eserleri:

Roman

Eylül (İlk psikolojik romandır)

Ferda-yı Garam

Karanfil ve Yasemin

Genç Kız Kalbi

Böğürtlen

Son Yıldız

Tuba

Halas

Ceriha

Kan Damlası

Define

Bir Zambak Hikâyesi

Darendem

Hikâye Düzenle

İntizar

Son Emel

Bir Aşkın Tarihi

Üç Hikâye

Aşk Kadını

Eski Aşk Geceleri

Gözlerin Aşkı

Aşikane

Hanımlar Arasında

Pervaneler Gibi

Kadın İsterse

Şiir Düzenle

Kazım

Sonbahar

Mensur Şiirleri Düzenle

Siyah İnciler

Tiyatro oyunları Düzenle

Pembe Köşk

İki Kuvvet

Yağmurdan Doluya

Pençe (1920): İkisi de evli olan Vasfi ve Ferdiye yasak ilişki yaşamaktadırlar. Ferdiye'nin kocası bu durumu öğrenince Vasfi'yi öldürmeye kalkar. Bir yandan da Pertev'in Leman'la bir ilişkisi vardır. Ama Leman'ın sadece Pertev'le ilişkisi yoktur. Leman Pertev'le evlenebilmek için ona plan kurar. Ama uşağı Beşir'le beraber yakalanınca her şey ortaya çıkar. Pertev, son derece efendi biri olan eniştesi Ferit Bey'in tavsiyelerine uyar. Müstakbel eşini faziletli kadınlar arasından seçecektir. Vasfi ise Ferdiye'nin kocası tarafından yaralanınca, şefkati, ilgiyi yine terk ettiği karısında bulur.

Sansar (1920): Aslında teyzesinin oğlu Azmi'yi seven Lamia zorla Refik'le evlendirilir. Evin kahyası, çıkardığı dedikodularıyla Refik'in Lamia ve Azmi'yi öldürmesine zemin hazırlar.

Cidal (1911): Paris'te okumuş olan Mecdi, halasının kızı Nesime ile evlenir. Bir süre sonra halasının gelini Behice ile gizli bir ilişki yaşar. Bu iş meydana çıkmadan Behice'nin eşinin başka bir yere tayini çıkar ve giderler. Mecdi de evliliğine döner. Bu eserde güzel sanatlar önemli bir yer tutar.

Diken (1911): Nafi Bey, karısına ve kızı Bihter'e para yetiştiremez ve onlar üzerinde bir otoritesi yoktur. Mahallenin zengini olan Hami Bey yanlışlıkla Bihter'i ister. Bihter'in ailesi zenginlik hayalleri kurarken olayın aslı ortaya çıkar.