EKONOMİ

Merkez Bankası'nda başkan değişimi Türkiye'yi kur krizine sürüklüyor

Merkez Bankası Başkanının görevden alınmasıyla Türkiye yeni bir kur krizi ile karşı karşıya. Dolar dün 8.46 lirayı aşarak Albayrak’ın istifa etmesine neden olan seviyeye yeniden tırmandı.

Merkez Bankası'nda başkan değişimi Türkiye'yi kur krizine sürüklüyor

Türkiye son 2.5 yılda üçüncü kur krizini yaşıyor. Ağustos 2018'deki kur krizini tetikleyen, Washington ile Ankara arasında yaşanan Rahip Brunson gerilimliydi. İkincisi ise her ne kadar bir süre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleriyle engellenmeye çalışılsa da Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın istifası ve TCMB Başkanlığı'na Murat Uysal'ın yerine Naci Ağbal'ın atanmasıyla sonuçlandı.

20 Mart'ta ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 20 ay içinde üçüncü kez Merkez Bankası Başkanı görevden alınınca ülke yeni bir kur krizi ile karşı karşıya kaldı. 6 Temmuz 2019'da Murat Çetinkaya faizi artırdığı için, 7 Kasım 2020'de Murat Uysal faizi düşürüp dövizi düşüremediği için, en son Naci Ağbal da 20 Mart 2021'de faizi gereğinden fazla artırdığı gerekçesiyle TCMB Başkanlığı koltuğundan indirildi.

Piyasalara dost, Ortodoks politikalara dönen Ağbal'ın gidişi Merkez Bankası kredibilitesinde bu kez öyle derin bir güven kaybı yarattı ki, yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun “piyasa dostu” mesajları yangını söndürmeye yetmiyor.

Dolar dün 8.4605 lirayı, euro ise  9.9175 lirayı test ederken, döviz kurları Albayrak'ın istifası ile sonuçlanan rekor seviyelere de geri döndü. TL, 19 Mart'tan bu yana yüzde 14.4 değer kaybetti. Dolar dün 8.3080 liradan, Euro ise 9.7550 liradan günü tamamladı.

Ekonominin son 2.5 yılda yaşanan üçüncü kur krizine bu kez yüksek faiz ve düşük rezervle yakalandığını ifade eden Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ekonomist Özlem Derici Şengül, piyasalarla aşılması çok zor bir güven krizi yaşandığını belirterek “Durum yönetilmesi zor bir hal aldı” dedi.