Maraş Televizyonu
HV
26 EYLÜL Salı 06:01

Mete Gazoz Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Dünya Okçuluk Şampiyonu Mete Gazoz'un Hayatı...

Dünya Okçuluk Şampiyonu Mete Gazoz, İstanbul'da doğdu ve uluslararası spor kariyerine ise 2013 yılında başladı. 2021 yılında kategorisinde ikinci sıraya ulaştı. 2020 Tokyo Olimpiyatlarında da Erkekler Bireysel Okçuluk kategorisinde rakibini mağlup ederek ilki yaşattı ve ilk olimpiyat altın madalyasını kazandı. Peki, Mete Gazoz nereli, boyu ve yaşı kaç?

SPOR
Mete Gazoz Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Dünya Okçuluk Şampiyonu Mete Gazoz'un Hayatı...

 

Mete Gazoz, 6 Ağustos 2023 tarihinde Dünya Okçuluk Şampiyonası erkekler klasik yay kategorisi finalinde Kanadalı Eric Peters'ı 6-4 mağlup ederek altın madalya aldı ve Dünya şampiyonu oldu.
Mete Gazoz, Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda daha önce dünya 1 numarası Marcus D'Almedia'yı yenerek finale yükseldi. Finalde de Eric Peters'ı mağlup eden Gazoz, altın madalyayı kazandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üstün başarısı nedeni ile Mete Gazoz'u tebrik etti.
Dünya Okçuluk Şampiyonası erkekler klasik yay kategorisinde dünya 12 numarası Mete Gazoz ve dünya 1 numarası Brezilyalı Marcus D'Almeida ile karşılaştı. Milli okçu Mete Gazoz, Brezilyalı rakibini 6-3 yenerek finale yükseldi.
Finalde Eric Peters'ı 6-4 yenen Mete Gazoz, altın madalyaya uzandı.
Bu madalya, aynı zamanda Mete Gazoz'un ilk dünya şampiyonluğu oldu.
Şampiyonayı 1’inci tamamlayarak altın madalyanın sahibi olan Mete Gazoz’un dışında 2’nci ve 3’üncüler de madalyalarını aldı.
Kanadalı Eric Peters Gümüş madalyayı kazanırken, Brezilyalı Marcus D'Almeida ise gümüş madalya kazanarak şampiyonayı tamamladı.
Olimpiyat Şampiyonluğunun ardından Dünya Şampiyonluğunu da elde eden Mete Gazoz, galibiyetinin ardından açıklamalarda bulundu. Çok mutlu olduğunu ifade eden Mete Gazoz, “Çok da iyi oldu, güzel oldu. Berlin’i çok seviyordum, şimdi daha da çok seviyorum. Anlamı çok büyük benim için. Dün kazandığımız takım kotası bence daha önemli bundan. Ben dün ağlamadım finalim var diye ama ağlamak istemiyorum. Bugün gezegenin en iyi okçusu ben oldum, olmaya da devam edeceğim” dedi.
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda milli sporcu Mete Gazoz, erkekler klasik yay finalinde Kanadalı Eric Peters'i 6-4 yenerek altın madalya kazandı.
Final müsabakasının ardından Mete Gazoz ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli sporcuyu tebrik ederek, "Gözlerinden öpüyorum. Bu zaferden sonra olimpiyatlarda da aynı neticeyi alacağına inanıyorum. Gerek şahsım gerek millet olarak bu başarının devamını diliyoruz. Türkiye'ye dönünce inşallah görüşmek üzere." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Mete Gazoz, "Altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldum. İnşallah seneye de olimpiyatlarda bir altın madalya daha alacağız." diye konuştu.

METE GAZOZ KİMDİR?

Mete Gazoz, 8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul'da Metin Gazoz, Meral Gazoz'un oğlu olarak doğmuştur. Babası, eski millî okçu Metin Gazoz, annesi İstanbul Okçuluk Kulübü başkanı Meral Gazoz'dur. Mete Gazoz, 2010 yılında okçuluğa başladı. Yüzme, basketbol, resim ve piyano ile ilgilenerek okçuluk ile ilgili becerilerini geliştirdi. İlk ve lise öğrenimini İhlas Koleji'nde tamamladı. Üniversite eğitimine İstanbul'da Nişantaşı Üniversitesi Spor Yönetimi bölümü öğrencisi olarak devam etmektedir.

Okçulukta ilk uluslararası başarısı, Çin'in Wuxi kentinde düzenlenen 2013 Dünya Gençlik Okçuluk Şampiyonası'nda Yıldızlar kategorisinde klasik erkek yay takımı ile gümüş madalya kazanmasıdır. Mete Gazoz, Bakü'de düzenlenen 2015 Avrupa Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etti. Sıralama turunu 641 puanla 46. sırada tamamladı. İlk turda eşleştiği Ukraynalı rakibine kaybederek elendi.

İngiltere'de Nottingham'da düzenlenen 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası'ndaki bireysel kategorisinde gümüş madalya kazandı. 17 yaşında iken 2016 Yaz Olimpiyatları'na katıldı. Türkiye kafilesindeki en genç sporcu oldu. Özellikle futbolcu Arda Turan'ın sosyal medya hesaplarından Mete Gazoz'la ilgili destek mesajları ile ülke çapında tanınan Gazoz, Rio Olimpiyatları'ndaki ilk karşılaşmasında Fransız rakibi Plihon'u 6-5 yenerek bir üst tura yükseldi. Son 32 turundaki ikinci maçta, 4 numaralı seri başı Hollandalı Van den Berg'e 3-7 yenilerek elendi.

Arjantin'de gerçekleşen 2017 Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya 3'üncüsü oldu. İspanya'nın Tarragona şehrindeki 2018 Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazandı.

2018 yılında Berlin'de düzenlenen Dünya Kupası'nın 4. ayağında 4 altın madalya kazandı. Dünya Okçuluk Federasyonu (WA) tarafından düzenlenen oylamada erkekler klasik yayda 2018'in en iyi sporcusu seçildi; ayrıca federasyon jürisi tarafından "Yılın En İyi Çıkış Yapan Sporcusu ilan edildi.

Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Avrupa Grand Prix 2019 yarışlarının sıralama turlarında klasik yay erkekler kategorisinde yarıştı ve sıralama turlarında 698 puanla 1. oldu. Bu puan ile Gençler Dünya ve Büyükler Avrupa Rekorunun sahibi oldu.

2019'da Forbes Dergisi’nin Türkiye için düzenlemiş olduğu “30 altı 30” programı çerçevesinde “30 altı 30” gençlik kulübüne seçildi.

Uluslararası spor kariyerine 2013 yılında başlayan Mete Gazoz, Temmuz 2021 itibariyle dünya sıralamasında 4. sıradadır. 2021 yılında yapılan Tokyo 2020 Olimpiyatlarında Erkekler Bireysel Okçuluk kategorisinde İtalyan rakibi Mauro Nespoli'yi 6-4 yenerek Türk okçuluk tarihinde ilk Olimpiyat altın madalyasının sahibi olmuştur.

31 Temmuz-6 Ağustos 2023 tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda Mete Gazoz, Ulaş Berkim Tümer ve Muhammed Abdullah Yıldırmış'tan oluşan Klasik Yay Erkek Milli Takımı gümüş madalya kazandı ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları kotası elde etti.

Mete Gazoz, 6 Ağustos 2023 tarihinde Dünya Okçuluk Şampiyonası erkekler klasik yay kategorisi finalinde Kanadalı Eric Peters'ı 6-4 mağlup ederek altın madalya aldı ve Dünya şampiyonu oldu.

Mete Gazoz'un şifreleri:
Gözlük mesajı: Okçuluk benim hayatımın bir parçası, evimin içinde dolaşır gibi, günlük işlerimi yapar gibi ok atmaya çıkarım” mesajı vermek için bulunan bir yöntem. Bu rahatlığı sahaya çıktığı anda rakiplerinin stres olmasını sağlıyor.

Gözlüğü: Performans gözlüğü değil, günlük gözlük kullanması kariyer ekibinin bilinçli bir seçimi.

Şapkası: Hocası Göktuğ Ergin’in 2008 Pekin Olimpiyatlarında taktığı şapka. Mete Gazoz’un uğuru

Saati: G-Schock marka saati, kariyer ekibinin hediyesi ve uğuru. Değeri 4 bin TL.

Sponsoru: Nike. Nike, markasının dünyada sponsor olduğu ilk okçu.

Malzemesi: Hoyt marka. Fiyatı ise yaklaşık 3 bin Euro

Profesyonelliği: Mete Gazoz, 2017’den bu yana Possible ile çalışıyor. Ekip Mete’nin ailesine ulaşıyor ve el ele Mete’yi olimpiyat şampiyonluğuna götüren süreci başlatıyorlar. İlk toplantıya ailesiyle antrenörü Göktuğ Ergin de katılıyor. Ekip, Göktuğ hocaya bir sunum yapıyor ve o günden sonra birlikte ilerliyorlar.

Nabız: Rakibinin nabzı (Yarış anında) 160-165. Mete’nin nabzı 125-145. Bunun için nefes tekniği ve yüksek nabız antrenmanı yapıyor.

Eğitimi: Nişantaşı Üniversitesi Spor Yönetimi bölümü öğrencisi.

Sevinç hareketi: Her galibiyetten sonra yaptığı hareket de ekibiyle birlikte bulduğu bir hareket. Anlamı: “Galibiyeti tuttum ve kopardım”

Konsantrasyon: Mete’nin dikkat eksikliği var. Bu yüzden atış dışında Mete’yi gülerken, şakalaşırken görürüz. Kısa süre konsantre olabiliyor ve onu da atış anına denk getirmesi gerekiyor.

Antrenörü: Göktuğ Ergin eski bir milli okçu ve 13 yaşından bu yana Mete ile çalışıyor. Dünyada ‘Yılın Antrenörü’ seçilen Ergin ekibiyle beraber okçuluğun gelişmesinin arkasındaki en büyük isim. Sporcuların kişisel gelişimi noktasında da katkılar sağlıyor

Ekibi: 5 kişilik kariyer yönetim ekibi var. Bütün planlamasını bu ekip yönetiyor. Yasemin Ecem Anagöz de aynı ekiple çalışıyor.

Ailesi: Mete’nin babası ve annesi okçu. Babası federasyon yöneticisi. Mete 3 yaşından itibaren okçuluğun içinde. Omuzları için yüzmeye gitti. Koordinasyon için basketbol oynadı, dikkat yeteneği için resim, göz, el koordinasyonu için piyano eğitimi aldı.

Furkan CengizFurkan Cengiz

YORUMLAR