GÜNDEM

PKK'lilerin Geçişine İzin Verilmedi, Peşmerge İle Çatışma Çıktı!

Duhok’un Amedi ilçesi kırsalında peşmerge güçleri ile PKK’liler arasında yaşanan çatışmada bir peşmergenin hayatını kaybettiği, 3 PKK'linin de ağır yaralandığı belirtiliyor.

PKK'lilerin Geçişine İzin Verilmedi, Peşmerge İle Çatışma Çıktı!

Aralarında uzun bir süredir gerginlik yaşanan PKK ile peşmerge güçleri arasında çatışma çıktığı belirtiliyor. Erbil Merkezli Rûdaw'ın aktardığına göre Irak Kürdistan Bölgesi'nin Duhok kentinin Amediye ilçesi kırsalında PKK'liler ile Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) bağlı peşmergeler arasında bir kontrol noktasında yaşanan gerilimde silahların kullanılması üzerine bir Roj Peşmergesi hayatını kaybetti. Fırat Haber Ajansı (ANF) ise çıkan çatışmada 3 PKK'linin ağır yaralandığını duyurdu.

Bölgeden bildiren Rûdaw muhabirine göre PKK’lilere ait bir araç dün gece saat 11:30 sularında Dêreşê Köyü bölgesinde Roj Peşmergeleri'ne ait bir kontrol noktasından izinsiz geçmek istedi ancak kendilerine izin verilmedi ve peşmergeler tarafından havaya ateş edildi. Muhabir, PKK’lilerin ateş etmesi üzerine yaşanan çatışmada Abdurrahman Emin adlı peşmergenin hayatını kaybettiğini aktardı. Peşmerge komutanlarından Bedel Bendi, “Şehit düşen Teğmen Yardımcısı Abdurrahman Emin aslen Kuzey Kürdistanlı'dır. Cenazesi Zaho’da toprağa verilecektir” dedi.

ANF: 3 AĞIR YARALI VAR

ANF'de yer alan haberlerde ise olaya ilişkin henüz PKK'den bir açıklama yapılmadığı ancak gerginlik esnasında 3 PKK’linin ağır yaralandığı bilgisi geçildi.

PKK, Irak Kürdistan Bölgesi topraklarında PKK kamplarına yönelik TSK tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarından KDP'yi sorumlu tutuyor ve Türkiye ile işbirliği yapmakla suçluyor. KDP ve Bölgesel Yönetim Hükümeti ise örgütün Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki varlığının Türkiye'nin saldırılarına davetiye çıkardığını ve bu nedenle örgütün topraklarını terk etmesi gerektiğini öne sürüyor. 

Karşılıklı suçlamalarla iki taraf arasındaki gerilim son zamanlarda tırmanmış durumda.

KARAYILAN: İÇ SAVAŞ KAYBETTİRECEK

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan 25 Kasım'da yaptığı açıklamada "asla Kürtler arası bir savaş istemediklerinin" altını çizerken, sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belitmişti.

Karayılan, "Fikrimiz budur ve bu fikrimizde ısrarlıyız, çünkü tarihin bu döneminde bir iç savaş, Kürt halkının stratejisine kaybettirecektir. Elde edilen kazanımlar tehlikeye girecektir" demişti.