GÜNDEM

Sanayiciler, Eğitim ve komşudan İnternet almak!

Maraş Televizyonu Genel Müdürü Serdar Bursalı yazdı. İş adamını siyasetçinin arkasında eli bağlı görürsünüz ama bir garibanın evinin önünde elinde poşetle göremezsiniz. Çocuklar İnterneti olan komşu arıyor.

Sanayiciler, Eğitim ve komşudan İnternet almak!

Eğitim ve komşudan İnternet almak!

Devir teknoloji ve vicdan devri. Pandemi süreci başladığından bu yana hayatımıza girmeyen hatta aklımızdan geçmeyecek bir çok anormal hayatımıza normal olarak girdi. Örneğin maske ile yaşama zorunluğu, hastalanınca evde karantina zorunluğu ve insanların hijyen için inanılmaz dikkat ettiği temizlik hastalığı.

    Birde bunun eğitim açılımı var. Pandemi sürecinde en büyük darbeyi eğitim aldı. Eğitim süreci durdu. Evde eğitimin başlamasıyla birlikte yeni bir sorun ortaya çıktı. Bu da şüphesiz ki geçim derdi yaşayan çocukların eğitim ortamı. 

    İnternetten eğitim için komşusuna giden binlerce çocuk var. Geçim derdi, işsizlik, yoksulluk yaşayan ailelerin çocukları İnternet ve ders için İnterneti olan komşu arıyor. Sorun sadece İnternet değil, eğitim için tableti olmayan çocukları söylemeye bile gerek yok. Bugün Kahramanmaraş, Türkiyenin ilk 15 sanayi şehrinden biri ama parasını saklamak için sokağa hatta insan içine çıkmayan iş insanları var. Bir tanesini gariban bir Mahallede göremezsiniz. Hatta bir çoğu o kadar bencildir ve cimridir ki yanında çalışanların bile evinde İnterneti var mı? Çocuğunun tableti var mı diye soracak şeref ve erdeme sahip değildir. Hani derler ya herkes kendi evinin önünü süpürse sokak tertemiz olur. Kahramanmaraşlı bir çok sanayici neme lazımcı ve parasını çocuğu gibi seviyor. Şehirde bu yüzden bir çok eksik ve sorun var. Kimse para harcamayı sevmiyor. Parasının hesabını bile bilmeyen bir adamı siyasetçinin arkasında eli bağlı görürsünüz ama bir garibanın evinin önünde pazar poşeti ile göremezsiniz. Yiyin beyler yiyin, öksürünceye tıksırıncaya kadar yiyin zira para öbür tarafa gitmiyor ne yerseniz burada yersiniz.

Bir öneri de Ticaret ve Sanayi Odasına. Bir havuz oluşturup muhtarlar koordineli bir şekilde eğitim desteği paketi açıklanmalı. Gocamaaan Sanayicilerimiz bu havuza destek olup şehirdeki gariban çocukların eğitimi için tablet hamlesi başlatmalı. Kahramanmaraşlı İş Dünyası kendi garibanına sahip çıkmalı.