EKONOMİ

Son Dakika: Şeker Pancarı Alım Fiyatı 336 Liradan 420 Liraya Çıktı

Erdoğan, 'fahiş fiyatların önüne geçeceklerini' belirtirken Şeker Pancarının alım fiyatının 420 liraya çıktığı müjdesini verdi.

Son Dakika: Şeker Pancarı Alım Fiyatı 336 Liradan 420 Liraya Çıktı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 Unesco Ahi Evran Anma Yılı Esnaf Buluşması etkinliğinde konuştu.

Enflasyondan kaynaklı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıyı bildiklerini söyleyen Erdoğan, "Fahiş fiyatların önüne geçeceğiz" iddiasında bulundu.

Erdoğan, şeker pancarı alım fiyatlarını da "Bu yılki şeker pancarı alım fiyatımız ton başına 420 liradır. Yüzde 25'lik bir artışı ifade eden şeker pancarı alım fiyatının ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum," ifadeleriyle duyurdu.

Erdoğan, "Aldığımız tedbirlerle dünyada en büyük büyüme oranlarına biz ulaştık, ihracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. Kimi ülkeler gibi kenarda hazır paramız olmamasına rağmen bu başarıları yakaladığımıza özellikle dikkat çekmek istiyorum. Fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz," ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, "Bugün adına toplam kalite yönetimi denilen, tüketici haklarının korunması denilen yaklaşım Ahilerimiz tarafından asırlardır zaten uygulanmaktadır. Öyle ki, İbn-i Sina'yı anmadan bugünkü tıbbı anlayamayız. Farabi'yi, Biruni'yi bilmeden matematik konuşamayız. Yusuf Has Hacib'i İbn-i Haldun'u anlamadan siyaset bilimini konuşamayız," dedi.

Erdoğan esnaflığın da Allah ile alakalı olduğunu iddia ederek "Mesela demiri döven bir zanaatkar o demir ile birlikte nefsini de terbiye eder. Deriyi, ağacı işleyen bir zanaatkar Rabbi'ne olan şükrünü de nakşeder. Esnaf aynı zamanda bir muhitin gözü, kulağı, hamisi, yol göstericisidir," dedi.