GÜNDEM

Uğur Mumcu Kimdir? Doğum Gününde Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz

Suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 yılında Kırşehir'de doğdu. Dönemin önemli olaylarına ışık tutan yazılarıyla geçmişte ve gelecekteki yerini koruyacak olan gazeteci Uğur Mumcu, Hukuk Fakültesi mezunuydu.

Uğur Mumcu Kimdir? Doğum Gününde Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz

EŞİ MİLLETVEKİLİ OLDU

Gazeteci Mumcu’nun eşi Şükran Güldal Mumcu ile olan evliliğinden bir (Özgür adında bir oğlu ve Özge adında da bir kızı oldu. Eşi Şükran Güldal Mumcu, 23. Dönem TBMM’ye İzmir Milletvekili olarak girdi ve 10 Ağustos 2007 – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında TBMM Başkanvekilliği görevini yürüttü. Ağabeyi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Ceyhan Mumcu’nun Uğur Mumcu ile ilgili röportajlarının bir kısmı Kardeşim Uğur Mumcu adıyla bir kitapta toplandı. Ailesi, 1994 Ekim’de Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nı kurdu.

KENAN EVREN ‘VATAN HAİNLİĞİ’ İLE SUÇLADI

Uğur Mumcu’nun, 1981’de terörün silah kaçaklığıyla ilgisini ortaya koymak ve kamuoyunu bu konuda uyarmak için yazdığı Silah Kaçakçılığı ve Terör kitabı yayımlandı. Aynı yıl, Mehmet Ali Ağca’nın Papa’yı öldürme girişiminden sonra Ağca üzerine inceleme ve araştırmalarını yoğunlaştırdı. Türkiye’de terör olaylarının artması nedeniyle 1979 yılında Çıkmaz Sokak’ı yayımladı. 1982’de Ağca Dosyası, ardından Terörsüz Özgürlük adlı makale derlemesi piyasaya sürüldü. 1983 yılında Ağca ile cezaevinde röportaj yaptı. 1984 yılında Aziz Nesin öncülüğünde bir grup tarafından Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığına sunulan, ancak Kenan Evren’in imzalayanları “vatan hainliği” ile suçlayıp dava açtığı Aydınlar Dilekçesi’nin hazırlanmasına katıldı. Sakıncasız adlı oyunu yazdı, Papa-Mafya-Ağca kitabını yayımladı.

1987’de Rabıta ve 12 Eylül adlı kitapları, 1991’de en önemli araştırmalarından biri olan Kürt-İslam Ayaklanması 1919-1925 yayımlanan Mumcu, 1991 yılında İlhan Selçuk ve yaklaşık seksen Cumhuriyet gazetesi çalışanı ile birlikte gazeteden ayrıldı. 1 Şubat – 3 Mayıs 1992 tarihleri arasında Milliyet gazetesinde yazdı. Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliği üzerine 7 Mayıs 1992’de Cumhuriyet’e dönüş yaptı. Mumcu, 7 Ocak 1993 tarihinde “Mossad ve Barzani” isimli bir yazı yazdı.

EVİNİN ÖNÜNDE BOMBALI SALDIRIYA UĞRADI

8 Ocak 1993 tarihli Ültimatom başlıklı yazısında kısa süre sonra yayınlayacağı kitabında, istihbarat örgütleri ile Kürt milliyetçileri arasındaki bağlantıları açıklayacağını yazdı. Uğur Mumcu, ölmeden önce ise İsrail elçisiyle görüşme yapmıştı. Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırıyordu. Suikastı; İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlendi. Suikastın arkasında Mossad’ın ve kontrgerillanın olduğu da iddia edildi. Ancak suikastın failleri yakalanamadı.