DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dyt. Muhammet Yıldız
Dyt. Muhammet Yıldız

ÇAĞIMIZIN YENİ TEHLİKESİ, REAKTİF HİPOGLİSEMİ NEDİR ?

Tarih boyunca geçmiş yüz yıllardan geleceğe kadar insanların beslenme durumları ile alakalı olarak meydana gelen hastalıkların birbirleri ile alakalı olarak bağlantılı olduğu görülmektedir. Yaşadığımız yüz yılın üçüncü çeyreğinden bu yana dünyada her şeyin sanayileşme ve hareketsiz yaşamın baş göstermesinin yanı sıra beslenme alışkanlıkların yüksek kalorili ve fast-food tarzı sağlıksız beslenme alışkanlıklarına dönmesi ile baş gösteren ve günden güne artan obezite, diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), kanser gibi hastalıkların yanı sıra son yıllarda görülme durumu ciddi miktarda artan bir hastalık daha kendini göstermektedir. Reaktif hipoglisemi..

Reaktif Hipoglisemi; Aşırı insülin salını ile ortaya çıkmaktadır. Aşırı şekerli yada glisemik indeksi yüksek(kalitesi karbonhidrat) tüketilmesinden sonra insülinin fazla miktarda salgılanması durumu olarak anlatılabilir. Bu durum kan şekerin ani bir şekilde düşmesine sebep olmaktadır. Yani basit bir dilde, yemekten ortalama 2-3 saat sonra vücudun verdiği gecikmiş bir cevap olarak düşünülebilir.  Yemekten sonra ortaya çıktığı için postprandiyal olarak nitelendirilir.

Sebep olarak pek çok faktörün etkili olduğu söylenilsede, başıla;

Vücudun insüline cevap olarak GLUT üretmesi ile ortaya çıkabilmekte,

İnsülin direnci gelişmesi ile ortaya çıkabilmekte ve yine glukagon çalışmazsa yani açken yeteri kadar salgılanmaz ise azalan kan glikozunu arttıramayıp yine hipoglisemi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Kan şekerinin sürekli düşmesi ile bireylerde sıklıkla karşılaşılan  kaç şekeri dengesizlikleri ve bunun sonucunda çok sık yaşanan açlık hissi bireylerde kilo problemleri başta olmak üzere doğrudan ve dolaylı yoldan pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Benzer belirtilerle kilo alma şikayeti olan bireylerin mutlaka uzmanlarla görüşmesi, ve tedavi sürecinin erken başlatılması iyileşme süreci açısından önem arz etmektedir.

DYT MUHAMMET YILDIZ

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA