DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Serdar Bursalı
Serdar Bursalı

Hastane yerine mezarlık! Mezarlık yerine Hastane yapıyoruz!

Son zamanlarda en çok duyduğumuz iki kelimeyi kaleme almıyorum. Bu iki kelimeden şüphesiz ki bıktınız. Durun panik yok. Ben Virüs bağlantısı olmayan bir yazı hazırladım. Bugün ne Corona Virüs ile ölümlerden ve tehlikeden bahsetmeyeceğim. Ama Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'yı da ayakta alkışlıyorum. Yiğidin hakkı bir tamam teslim edilmeli! Bugünün konusu Kahramanmaraş'a yeni yapılacak 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi! Şehrimizin çok çok önemli bir ihtiyacı gideriliyor. Öncelikle bu yatırımı kazandırdıkları için Sayın Mahir Ünal ve emek sahiplerine yürekten teşekkürler. Ama yanlış olanı da konuşmak boynumuza borç. İstişare sünnettir düsturu ile fikrimizi de buradan aktaralım.

YATIRIM GÜZEL, YERİ YANLIŞ!

Bu teşekkürlük yatırım için birde eleştirim var. Yatırım, Kahramanmaraş için ne kadar önemliyse yeri daha da önemli. Zira, Necip Fazıl Şehir Hastanesi yapılırken yerinin yanlış olduğunu defalarca vurgulamıştık! Gelinen bu nokta da dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ, mevcut Necip Fazıl Kısakürek Hastanesi'ni mevcut Diş Hastanesi yanındaki ilk kabul yerini beğenmemiş ve mevcut yerini (Karacasu) uygun görmüştü. Gün oldu devran döndü ve maalesef 1. derece de deprem riski olan Kahramanmaraş için yapılan bu devasa yatırım, Fay hattının en yakınına kadar götürüldü ve yapıldı!

FAY HATTINDA HASTANE OLMAMALI!

Geçmişte çok acı hatıralarımız var. Erzincan, Gölcük, Van ve son olarak Elazığ depremi bize bir mesaj verdi. Mesaj yerine ne kadar ulaştı? Biz bunu ne kadar ciddiye aldık? sorularını kendi iç Dünyam da kendime bu köşe den yetkililere sormak istiyorum. Deprem uzmanlarının en çok dikkat çektiği ve sık sık vurguladığı Doğu Anadolu Fay Hattı Kahramanmaraş'ın bir süre uykularını kaçırmıştı ama maalesef çabuk unutuyoruz! Bu riski de göz ardı ettik. Bugün ülke de depremde en ağır kayıp yaşanacak şehirlerin başında Kahramanmaraş gösteriliyor! Haliyle bizim önceliğimiz mevcut deprem risk haritasını çıkarıp, acilen envanter oluşturmak olmalı! Burada en riskli binaları ve yapıları ortaya çıkarıp belirli bir öncelik halinde bu yapıları yenilememiz gerekir. Peki yeni yatırımlar! İşte burası çok önemli!

YENİ YATIRIMLAR SAĞLAM ZEMİNDE OLMALI!

İstediğimiz kadar yapıların temellerini ve binaların kalitelerini depreme dayanıklı yapalım, binalar depremin bize vereceği zarara belki kısmen belki de hiç çözüm olmaz. Uzmanların 7-8 ve hatta daha üstü deprem uyarısında bulunduğu Kahramanmaraş'ta özellikle Hastane gibi hayati bir yapı ortaya çıkacaksa zemini ve konumu da özenle seçilmeli! Şehrin Nüfus ağırlığı Batı da, mevcutta Batı da hizmet eden bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi var ama biz nasılsa burada Hastane var olmayan yere yapalım diyerek Fay Hattına Hastane yapamayız! Hastane yapacaksak merkezde zemini sağlam Batı ve Doğu'ya yakın yeni yerler üretebiliriz. Mesela Çamlık Bölgesinde daha güçlü bir zemin ve Nüfusa göre daha ulaşılabilir bir yatırım hayata geçirilebilir. Yada başka bir öneri! Bunu düşünmemiz ve birlikte karar vermemiz lazım.

HASTANE YERİNE MEZARLIK! MEZARLIK YERİNE HASTANE!

Biz maalesef işin tersini yapmayı çok seviyoruz. Mis gibi baraj manzaralı Hasancıklı'ya Mezarlık yapacağımıza Hastane yapsaydık! Bugün hem büyüme potansiyeli olan Su Kaynaklarına yakın alanları öldürdük hem de Mezarlık yapacağımız alana Hastane yaparak kendi kendimizi sabote ettik. Bu şehirde Hastane yapılacaksa mevcut Hasancıklı Mezarlığının olduğu bölgeye, Mezarlık yapacaksak mevcut Necip Fazil Kısakürek Hastanesinin yerine yapmalıydık! Bir cesur çıksa yanlışın neresinden dönersen kar dese de! Mezarlık yerine Hastane! Hastane yerine de mezarlık yapsa! Şimdilik içimden geçenlerin bir kısmını yazıya döktüm bu konu üzerine daha çok konuşacağız. Şimdilik sevgiyle ve sağlıklı kalın! El sıkışmayın, öpüşmeyin, elinizi kalbinize görütüp güzel bir tebessüm salın bu da çok samimi ve keyifli!

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sizce, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı kim olmalı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA