DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Elif Angın
Elif Angın

İnsan düşünmeyi bilirdi, bilmeliydi!

Bana göre empati kur demekle sen düşüncesizsin demek arasında hiçbir fark yoktu aslında. Görünürde ne kadar olumlu olsada bu kelimeyi kullanmaktan hep kaçındım... Çünkü insan düşünmeyi bilirdi, bilmeliydi! Birini birinin yerine düşündürmek kimsenin görevi değildi, eğer biz bir adım atarken karşıdakinin yerinde olsam ne yapardım diye düşünüyorsak herkes düşünebilirdi! Gel gör ki o işler öyle olmuyormuş, hatta bazı insanlar için empati diyerek nazikleştirmeye bile gerek yokmuş, onlar göremiyorsa biz düşüncesizsin demeliymişiz. 
Ah şu herkesin kendi penceresi zırvası yok mu? Ne çıkıyorsa oradan çıkıyor işte! Herkes kendi penceresinde kendini haklı görüyor, herkes herşeyi yapma hakkını kendinde buluveriyor. Kolayca kırabiliyor, kolayca insanların şahsi alanına girebiliyor, kolayca birileri adına karar verebiliyor olduk birden bire! Bir yerde birşey oldu ve biz düşünmeyi bıraktık, anlamayı bıraktık, sorgulamayı bıraktık, sadece konuşmaya başladık. Anlamsızca!
Önemsememeye başladık; insanları, hislerini, aslına bakarsanız kendimizi de... Bazen bir kelimenin bile bize ne denli zarar verebileceği ihtimalini unutuverdik. Başkalarının yerine kendimizi koymak bir yana kendimizi bile kendi koyduğumuz yerde bulamıyoruz artık! 
Neden mi? 
Dijital çağın vermiş olduğu görünür olma kaygısı insanları duygusuz ruhsuz bireyler hâline getirdi! Eskiden kurmadan önce belki milyon kez karşımdaki kırılır mı diye düşündüğümüz cümleleri şimdi espri adı altına sığınarak insanları dağıta dağıta kurabiliyoruz! Insanların zaaflarına dokunup, eksikleriyle umursamadan dalga geçebiliyoruz. Işte tamda burada empati demek yerine sen düşüncesizsin demek gerekiyor belki de! Güzel konuşmayı, güzel düşünmeyi bilmeyen insanlara güzelce anlatmak yerine güzelce ağlatmadan kimse kimsede açtığı yaraların farkına varmıyor, kimse kimsenin yerine kendini koymuyor!
 
Vicdan en doğru pusuladır ve insan olmanın yolu onu hakkıyla anlayabilmekten geçer! Kendi menfaatlerimiz uğruna insanları harcamaktan vazgeçtiğimiz, 'ama'lara sığınmadan hatalarımızı kabullendiğimiz, onun yerinde olsam dediğimizde gönül rahatlığıyla haksızlık etmediğimizi hissettiğimiz gün doğru  insan olacağız. Gün sonunda elinizi kalbinizin üzerine koyup altında olup biteni yoklarsanız doğru yöne gideceginizden şüpheniz olmasın.

Sevgiyle kalın...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA