DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İlhan Karasu
İlhan Karasu

Korona Virüsün ekonomiye etkisi ( nasıl oldu ) ve beklenen resesyonlar neler ?

Şüphesiz Dünya ekonomisini derinden yaralayan Covid -19 Virüsü, Türkiye’nin de 2020-2021 ihracat dengesini ciddi derecede etkileyeceğe benziyor.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen ‘Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ sonrası koronavirüs sebebiyle alınan önlemleri duyurdu. Erdoğan, Bu kapsamda yapılacak harcamalar için 100 milyar TL (Yaklaşık 15 milyar dolar) ekonomik tedbir ayırdıklarını belirtti.

Türkiye ise bu konuda dünyadaki en iyi performanslardan birini sergiledi. En baştan bu yana olay ciddiyetle ele alındı, önlemler hızlı bir şekilde hayata geçirildi ve toplum yaşanan gelişmelerden hızlı ve şeffaf bir şekilde haberdar edildi. Sonuç olarak da Türkiye virüsü şu ana den kontrol altında tutmayı başardı. Fakat unutulmaması gerekir ki virüsün küresel yaygınlığa kavuştuğu bir atmosferde Türkiye ilelebet bu virüsü kontrol altında tutamaz. Zaten şu anda verilen mücadele temelde virüsün ülkemizde hiç yayılmaması adına değil. Temel amacımız virüsün yayılmasını olabildiğince geciktirmek ve yavaşlatmak.

Sağlık bakanlığımız tarafından virüsün yayılmasını azaltmak ve yaşlılarımızı koruma amaçlı bazı tedbirler alındı. Bu tedbirler kapsamında duyarlı vatandaşlar olarak yapmamız gereken (evimizde kalmak ) olabildiğince insan temasından kaçınmak.

PEKİ, KISA VADEDE DARALAN PİYASADA YATIRIMLARIMIZ NASIL OLMALI?

Şüphesiz toplumun beklentisi dövizin kısa vadede yükselmesi. FED faizi sonrası biraz olsun nefes alan piyasaların, kısa vadede orta vadede beklentileri ve piyasaları rahatlatması zor görünüyor. Global bir revize geçiren ekonomilerin de uzun vadede toparlanması öngörülüyor.
Kısa vade avantajları aslında döviz yatırımı gibi görünse de kripto paraların bu krizde güçlendiği görülüyor. BİTCOİN özelikle 12 mart sonrası çok hareketli bir dalgalanma yaşasa da kısa ve orta vade yatırım aracı olarak takip edilebilir. Bu günlerde 6 bin dolarda seyreden BİTCOİN tahmini mayıs ayında yarılanma evresinden sonra madencilerinin şevkini kıracak ve değer kaybedecek beklentisi de var.
Fakat benim düşüncem, kısa vadede çok dalgalanma yaşayan BİTCOİN orta ve uzun vadede kazandırmaya devam edecek. Yarılanma evresi kanaatimce yükselişe devam edecek.

Ekonomideki yaralanmaya karşı Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın tavsiyeleri de etkisini gösterdi. Kamu bankalarından sonra özel bankalar da bireysel ve ticari taksit, anapara ve faiz erteleme kararı aldı. İlk etapta 3 aylık süreçte mali zorluk yaşamayan yatırımcının döviz ve kripto para birimlerine yatırım yaparak ara donemde kazanç elde etmesi mümkün görünüyor.

TÜRKSAN GROUP YÖN.KRL.BŞK.
İLHAN KARASU

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sizce, Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı kim olmalı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA