Maraş Televizyonu
HV
28 MART Salı 05:11

Büyük felakete rağmen zamlar başladı

Sabit fiyat uygulamasının sona ermesiyle birlikte zamlar devam ediyor işte detaylar

EKONOMİ
Büyük felakete rağmen zamlar başladı

Yürüyüş depremi de dinlemedi. Ocak ayında başlayan fiyat sabitleme kampanyasına son veren zincir marketler, fiyatları birer birer güncelliyor. Temel gıdalardan temizlik malzemelerine kadar raflardaki etiketler tamamen değişti. Bazı pazar yerleri 95 ürüne, bazı pazar yerleri ise 150 ürüne zam yaptı. İşte haberin detayları...

Piyasa, Ocak ayında başlayan fiyat sabitleme kampanyasını sonlandırdı. Deprem felaketinin ardından birbiri ardına değişen etiketler sosyal medyada gündem oldu. Bir market zincirinde kahvaltılık ürünlerin fiyat artışı dikkat çekerken, bir market zincirinde et ve işlenmiş et fiyatlarındaki artış kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Kasap köfte 75 TL'den 85,50 TL'ye alındı. Dana sarma sucuğun fiyatının 79 liradan 89,50 liraya, frozen pizzanın fiyatının ise 89,90 liradan 99,90 liraya çıktığı görülüyor. 10 kg deterjanın fiyatı 195 TL'den 235 TL'ye yükseldi.

ARTAN FİYATLARA VATANDAŞLARDAN TEPKİ

Show Ana Haber’e konuşan vatandaşlar, dönem sonunda sabit fiyat uygulamasından nasıl vazgeçildiğini açıkladı. Bir vatandaş değişen etiketler için "Zaten uykularımız kaçtı. Hem deprem hem de bu fiyatlardan dolayı. Marketlere denetim yapılsın" dedi.

Bir başka vatandaş ise bir hafta önce 65 liraya aldığı peynirin 105 liraya çıktığını söyledi. Geçen hafta kilosu 229 liradan kıyma aldığını söyleyen bir başka vatandaş da kiloyla dana alma devrinin bittiğini belirterek, "Artık 200,300,400 gram alabiliyoruz. Onlar da 70, 80,90,100 lira…" dedi.

Mikrofon uzatılan diğer bir kişi, “Her gün zam. Durmuyor. Bazen ufak tefek bir şeylerde indirim yapıyorlar. Denk gelirsek alıyoruz” diyerek yapılan zamlara isyan etti.

TOPLANTI SONRASI SABİT FİYATA GEÇİLMİŞTİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un, Türkiye'de en fazla şubeye sahip 4 zincir marketin genel müdürü ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, marketler temel ihtiyaç ürünlerinde sabit fiyat uygulaması başlatmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, “Tüm işletmelerimize benzer uygulamaları hayata geçirmeleri için de çağrıda bulunuyorum" diyerek çağrıda bulunmuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR