Maraş Televizyonu
HV
09 HAZİRAN Cuma 01:33

HÜDA PAR’lı Vekillerden 'Türk milleti Önünde Ant İçerim' İfadesine İtiraz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 14 Mayıs seçimlerinde AKP listelerinden TBMM’ye giren Hüda Par milletvekillerinin milletvekilliği yemin metnine itiraz ettiğini açıkladı.

SİYASET
HÜDA PAR’lı Vekillerden 'Türk milleti Önünde Ant İçerim' İfadesine İtiraz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili yemininin Cumhur İttifakı bileşeni HÜDAPAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti. Özel şöyle dedi: ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar. Bunu söyledikleri için HÜDAPAR’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet AK Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin töreninin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili yemin töreninin Cumhur İttifakı bileşeni HÜDAPAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

Buna göre; HÜDAPAR, Meclis’in açıldığında yemin töreninde içtihada uymayacaktı ve yemine yönelik eleştirilerini dile getirecekti, bu da Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy kaybettirecekti. Bu nedenle de yemin töreni, ikinci turdan sonraya bırakılmaya çalışılıyor.

Özel, "1999’dan bugüne kadar yemin töreni, 10. gün ile 14. gün arasında hep olmuş ki eskiden Anayasa’da resmi sonuçların ilanının 5’nci günü yemin töreni olmalı deniyordu, şimdi 3’üncü günü… Yani 2 gün önce olmasını bekleriz. Yani 8’inci gün ile 12’nci gün arasında yemin töreninin olup bitmesi lazım. Geçen sefer de yine 11. günde yemin törenini yapmıştık. Şu anda yemin törenini ikinci turdan sonraya bırakmaya çalışıyorlar. Sebebini şu; HÜDAPAR’lı arkadaşlar, 4 milletvekili, AK Parti’nin Meclis’e taşıdığı o 4 HÜDAPAR’lı… Hani “Türk bayrağı olmasın” diyen, ‘Türk milleti yoktur’ diyen HÜDAPAR’lılar yemin metnine itiraz ediyorlar. ‘Yemin metni sorunlu’ diyorlar. Çünkü orada ‘Atatürk ilke ve inkılaplarına’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar. Bunu söyledikleri için HÜDAPAR’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet AK Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin töreninin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar” dedi.

HÜDAPAR BAŞKANI'NDAN 'YEMİN EDECEK MİSİNİZ' SORUSUNA 'BAKARIZ' YANITI

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, seçimlerden önce katıldığı Habertürk'te "2015 yılında milletvekili yeminini eleştiriyorsunuz. Seçilince yemin edecek misiniz?" sorusuna “Bakacağız” diyerek yanıt vermişti.

HÜDA PAR'DAN YANIT: VEKİLLERİMİZ MECLİSE GİDECEK VE YEMİN METNİNİ OKUYACAK

Hüda Par Seçim İşleri Başkanı Mahmut Şahin, iddiayı yalanlayarak, "HÜDA PAR, aziz milletimize ve memleketimize hizmet için Meclise gidiyor. HÜDA PAR, hak, hukuk ve adalet mücadelesi için Meclise gidiyor. HÜDA PAR birileri gibi kavga, kriz ve kaos için meclise gitmiyor hey efendiler. Vekillerimiz meclise gidecek ve yemin metnini okuyacak." diye konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR