Kahramanmaraş'ta geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerin acısı hâlâ yüreklerde. Kaybedilen canlar, sakat kalan vatandaşlar ve öksüz yetim kalan çocuklarla dolu bir bayram geçiriliyor. Depremde hayatını kaybeden meslektaşların anısı, hekimlerin yüreklerinde derin izler bırakıyor.

Hekimlerin Özverili Çabası

Dr. TİYEKLİ, deprem sürecinde hekimlerin üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini vurguluyor. Depremin ilk anlarından itibaren sağlık hizmeti vermek adına ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyor. Yıkılan hastanelerin ve sağlık binalarının eksikliğini hekimlerin özverisiyle kapatmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Kahramanmaraş'ın Sağlık Sorunları

Ancak, Kahramanmaraş'ın sağlık sorunlarının depremle birlikte arttığını belirten Dr. TİYEKLİ, bir yıl geçmesine rağmen hastane sorununun çözülmediğini dile getiriyor. Vatandaşın sağlığa ulaşım sorununun giderilmediğini, sağlam ve hizmete uygun sağlık binalarının hizmete alınamadığını ifade ediyor.

Hekimlerin Kararlılığı ve Sorumluluk Bilinci

Hekimlerin sağlığı ilgilendiren her konuyu kendilerine görev bildiklerini ifade eden Dr. TİYEKLİ, halkın sağlık sorunlarını sahiplenerek çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtiyor. Meslek büyüklerinin devrettikleri sorumluluk bilincini sürdürdüklerini dile getiriyor.

Tıbbiyelilerin Vatan ve Doğrular İçin Mücadelesi

Son olarak, Dr. Lütfi TİYEKLİ, Tıbbiyelilerin her şartta vatanları için, doğrular için mücadele ettiğini ve bu bayramın buruk geçtiğini ifade etti. Türk hekimlerinin, vatanları ve halkları için gösterdikleri fedakârlığı vurgulayarak, Tıp Bayramı'nı kutladı.

Tiyekli'nin Açıklamasının Tamamı Şöyle:

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı.

Türk hekimlerinin bayramı.

Tıbbiyelilerin her şartta vatanı için, doğrular için mücadelesini anma günü.

Üzüntülerle dolu bir bayram yaşıyoruz. Kahramanmaraş depremlerinin acısı gözümüzün önünde

Kaybettiğimiz canlarımız, sakat kalan vatandaşlarımız, öksüz yetim kalan yavrularımız…

Depremde canlarını veren meslektaşlarımızın yası yüreğimizde.

Bu yıl bayramımız buruk.

Hekimlerimiz, deprem sürecinde üzerine görevi fazlası ile yerine getirmiştir. Depremin ilk anından itibaren bulabildikleri her binada, her çadırda, her ortamda sağlık hizmeti vermeye başlamıştır. Yıkılan hastanelerimizin, sağlık binalarının eksikliğini kendi özverileri ile kapatmaya çalışmıştır.

Kahramanmaraş’ımızın sağlık sorunları depremlerle beraber çığ gibi artmıştır. Kahramanmaraşlımız tedavi olacak, hekimlerimiz çalışacak bina bulamamaktadır. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Kahramanmaraş’ın hastane sorunu çözülmemiştir. Vatandaşın sağlığa ulaşım sorunu giderilmemiştir. Sağlam, hizmete uygun sağlık binaları hizmete alınamamıştır. Tüm bunlara rağmen Türk hekimleri canla başla sağlık hizmeti vermeye çalışmakta, bina eksikliğini gidermeye çalışmaktadır.

Hekimler sağlığı ilgilendiren her konuyu kendine görev edinmektedir. Halkımızın sağlık sorunu bizim de sorunumuzdur. Depremlerin artçıları sağlık alanında daha şiddetli devam etmektedir. Kahramanmaraşlı temiz hava soluyamamaktadır. Asbest tehlikesini iliklerine kadar hissetmektedir. Yeterli, kaliteli şebeke suyu bulamamaktadır. Barınma sorunu çözülmeye uzaktır.

Biz hekimler tüm olumsuz şartlara rağmen sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Halkımızın sorumlarını sahipleniyor, çözüm üretmeye çalışıyoruz. Meslek büyüklerimizin bize devrettiği sorumluluk alma bilincini devam ettiriyoruz.

Tıbbiye her zaman ülkesine sahip çıkmıştır, çıkmaya devam edecektir.

Mesleğinin verdiği sorumluluğunu yüreğinde yaşatan, ömrünü adadığı eğitimini halkı için kullanan Tıbbiyelililerin Tıp Bayramı kutlu olsun.