Mobil operatörler, geçtiğimiz yıl milyarlarca liralık satış geliri elde etmelerine rağmen, bu yıl fiyatlarını enflasyon üzerinde artırarak ücretlere yaklaşık yüzde 150 oranında zam yaptı. BTK'nın nisan ve ekim aylarında yayınladığı "Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi" ile sınırlamalara rağmen, internet ücretleri için serbest piyasa koşulları işletiliyor.

1 Nisan'da açıklanacak yeni azami ücret tarifesinin ardından operatörlerin yeni tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor. BTK, konuşma ve SMS ücretlerine sınırlama getirirken, internet ücretleri için serbest piyasa koşulları geçerli oluyor.

Vatandaşların, 1 Nisan'a kadar taahhütlerini yenileyerek zamdan etkilenmemeleri öneriliyor. Şikayetlerini iletmek isteyenler ALO 120'yi arayabilir veya BTK'nın resmi web sitesi üzerindeki formu doldurarak şikayetlerini kuruma iletebilirler. BTK, şikayetleri ilgili operatöre yönlendirerek sorunların çözülmesini talep ediyor.

Çözüm sağlanamazsa, BTK her yıl gerçekleştirdiği memnuniyet ölçümleri sonucunda, ilgili operatörlere memnuniyetsizlik oranına göre idari para cezası verebilir. Vatandaşların ikinci şikayeti durumu operatörlerin aleyhine çevirebilir.