Maraş Televizyonu
HV
24 MART Cuma 00:44

Başkan Narlı, “Kahramanmaraş’ı İzmir’e taşıyacağız”

İzmir Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonuyla 23-26 Eylül tarihlerinde İzmir Karşıyaka Bospa Fuar alanı “Kahramanmaraş Tanıtım Günleri” yapılacak.

GÜNCEL
Başkan Narlı, “Kahramanmaraş’ı İzmir’e taşıyacağız”

Yapılacak olan Fuar hakkında açıklama yapan İzmir Kahramanmaraş Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Sefa Narlı, “İzmir'de Kahramanmaraş tanıtım günleri icra edeceğiz. Bununla ilgili bir vesile ile ilgili hem sizleri bilgilendirelim hem de bu manada bizi destekleyici kuruluşlar tarafından şehrimizin çeşitli istişarelerde bulunalım maksadıyla Kahramanmaraş’tayız ve Kahramanmaraş’ı İzmir’e taşıyacağız” dedi. 


“KAHRAMANMARAŞ’IN DOĞU ALGISINI YIKMAYA ÇALIŞIYORUZ” 
Başkan Narlı, “23-26 Eylül Tarihlerinde İzmir'de Kahramanmaraş tanıtım günleri icra edeceğiz. Bununla ilgili bir vesile ile ilgili hem sizleri bilgilendirelim hem de bu manada bizi destekleyici kuruluşlar tarafından şehrimizin çeşitli istişarelerde bulunalım maksadıyla geldik. Toplantımızın teması yapacağımız Kahramanmaraşlılar günü etkinliği ile ilgili İzmir'de yapılan etkinliklerle Kahramanmaraş’ın adını tanıtmaya çalışıyoruz. Malumunuz Sizler Basın Mensupları olarak Maraş'ın hem içeriden hem dışarıdan gözü olduğunuz için önerilerinizi Çok ihtiyacımız var. Biz geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 yıl gibi bir süre oldu. Derneği daha önce yürüten Murat başkanımızdan devraldık. Kendilerinin önerisi isteği ve teveccühü üzerine başkanlık tarafımıza verilmiş oldu. Biz de şeref duyarak göreve geldik tabii ki kendi yeni yönetimimiz de kendimize Proje çıkardık. Ne yapabiliriz? Kahramanmaraş’ımızın birer Kültür elçisi olarak İzmir'de nasıl daha iyi tanıtabiliriz? Maalesef şehrimizin çok bilinirliği yaygınlaşmış değil yani artık günümüzde ülkeler değil de şehirlerin böyle ön plana çıktığı uluslararası camiada şehirlerin markalaştı. Dönem içerisinde ancak biz bunu yakalayamamış. Fakat hepimizin gayreti ile bu süreçleri yavaş yavaş İnşallah iyi noktalara taşıyacağını bilinir dileğimiz gerçekten Maraş'ın kimliğinin demokratik yapısının insanlar tarafından doğru algılanması konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu minvalde şehrimizin en güzel losyonunda Konak Meydanı'nda. İzmir’imizin Konak meydanı güzel böyle tabela değeri olan bir yerde Öncelikle Dernek merkezimiz Açılışımızı gerçekleştirdik. Açılış açılışımıza buradan maaşımızdan Yine İzmir’imizden sivil toplum kuruluşlarımız Belediye Başkanı halkını ciddi bir katılımla gerçekleştirdik. Akabinde hemşeri buluşması gecesi düzenledik. Orada da yine 800'e yakın Kahramanmaraşlı İzmir'de ikamet eden İzmir'de yaşayan Kahramanmaraş'ta hemşerilerimizle bir Kahramanmaraş gecesi düzenledi. O da muhteşem bir program oldu. Katılım anlamında da etki anlamında da yine İzmir'i gerekli bürokrasinin vesaire dahil olduğu katılım sağladı.  
 
“İZMİRDE HEMŞEHRİLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ” 
İzmir’de Oldukça çok Kahramanmaraşlı olduğuna vurgu yapan Başkan Narlı, “Marşı'mızın bütün hemen hemen ilçelerimiz dahil önemli şeylerini ön plana çıkarttığımız bir program oldu devamında geçtiğimiz yıl üniversite için Kahramanmaraş'tan İzmir’imize gelen malumunuz. İzmir'de 11-12 civarı üniversite var. Burada yaklaşık 2500 3000 tane. Maraşlı İzmir'de üniversitede okuyan toplamda 250000 civarı öğrenci var. İzmir'de üniversite öğrencisinden bahsediyorum. Bu gençlerimize dokunabilmek adına gençlik kurulu başkanımız gayretleri ile Maraş'tan gelen kardeşlerimizin kayıt döneminde onlara karşılama Havalimanı'ndan otogara alınıp üniversitelerine kayıtlarının gerçekleştirilmesi barınma ihtiyacının giderilmesi ve devamında da ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimize gençlerimize burs imkanı sağlama noktasını taleplerini aldık ve bir yıl boyunca gençlerimizin birçok gencimiz Dede ihtiyacı olan gençlerimize burs imkanı sağladık. Barınma imkanları noktasında destekler verdik. Çünkü bunlar bizim vazifeleri İzmir Maraş Derneği İzmir'de bu noktada bizi Tabii ki maaşımızdan İzmir’imize ciddi destekleyenler oldu. Onlara da sizlerin huzurunda Bir daha tekrar teşekkür ediyor.
Çünkü bu çalışmalar önemli özel Yapılan çalışmalarda önemli gençlerimize dönem içerisinde de Haziran'a kadar bu İçinde bulunduğumuz geçtiğimiz Haziran ayına kadar düzenli haftalık aylık etkinlikler yaptık ”dedi. 
“KAHRAMANMARAŞ’TAN DESTEK YAĞDI”  
İzmir’de Kahramanmaraş Belediyeleri kendilerini yalnız bırakmadığına vurgu yapan Başkan Narlı, “ 
Gerek onların kişisel gelişimleri ile ilgili Seminerler konferanslar düzenledik gerek yabancı dil biliyorsunuz artık noktasında küreselleşme süreci içerisinde ciddi önemli noktalarda konumlarda yer alıyor. Bu anlamda ikinci yabancı dil İngilizce üzerine kusar yabancı öğretmenlerimiz geldi. Gençlerimize bunlar hep yine Maraşlı gençlerimiz durdu okuyanlar bu kardeşlerimizin desteği ile yeni bir kütüphane projesi başlattık. Kütüphane oluşturduk burada Kahramanmaraş Büyükşehir belediyemiz Onikişubat belediyemiz belediyemize desteklediler bizi Sağ olsunlar kitaplar göndererek yine Türkoğlu belediyemiz gibi bere Ciddi destekler verdiler. Biz de bir daha teşekkür ediyoruz” dedi.  
“BİZ İZMİRDE KAHRAMANMARAŞLILAR OLSUN İSTİYORUZ” 
Tanıtım günleri kapsamında illerin açmış olduğu stantlara vurgu yapan Narlı, “Bugün Geldiğimiz noktada 23-26 Eylül tarihleri arasında Kahramanmaraş valiliğimiz ve İzmir valiliğimizin öncülüğünde izinleriyle İzmir'de Karşıyaka sahilde Bostanlı yöresel fuar alanı İzmir Büyükşehir'in ve valiliğin bütün illere açtığı bir alan Burası hemen hemen her ay 1 ilin orada tanıtım günleri olur. Bizden önce Niğdeliler vardı. Kaslar vardı. Sivaslılar vardı da öyle Eylül 23 ila 26 Sana da tam böyle okulların süreçte İzmirliler ‘in İzmir'de olduğu dönemde biliyorsunuz biraz İzmir’imizin sayfiye alanları geniş olduğu için yaz. Dönemi İzmir'in içi boşalıyor. Dulkadiroğlu belediyemiz Necati bey sağ olsun katılım sağlayacaklar. Türkoğlu belediye başkanımız her zaman öncülük ediyor. Bize sağ olsun. Her şeyde Osman sağ olsun oraya katılım sağlayarak ve gerekli imkanlar oluşturularak bizi destekleyecekler Elbistan'ın Biz Afşin imiz bizi destekleyecek. Büyükşehir belediyemize ilgili henüz netleşmedi. Tabii Biz Bu çalışmalar olur da ilçelerimiz olur da Büyükşehir olmazsa bu bir tarafı Güdük kalır. Bu noktada arzu ediyor ki Büyükşehir Lig'de hamilik yapsın Bu çalışmaya Katılımlar olacak özellikle Dünya Sirki de karşılamaz var. Orada da Bürokrasi noktasında ciddi bize destekler var bu minvalde.  Organizasyonu ile Anlaşıldı yani bunları 100-150 bin civarı sadece ücretsiz bilet dağıtımıyla o alanın ailelerinin çektirmesin noktasında ciddi yoğunlaştırmış çalışmalar yaptı ve biz de buradan lokal sanatçılarımıza ulusal dan ziyade Yani bizi temsil eden kültürümüzü temsil eden bileceğim. Buradan götüreceğimiz davet edeceğim sanatçılarımıza ozanlarımız da yine Kurtuluş destanımız maaşımızın kurtuluşunun 15 kişilik bir ekiple tiyatro gösterisi profesyonel bir ekiple orada İzmirlilere Maraş'ın kurtuluşunu canlandıracak ve tiyatro etkinliği düzenliyoruz. Bir taraftan Tabii Daha vakit de var. Sürekli güncelleme alıyoruz belirlenen şeyler var ama yeni şeyler ilave ediliyor önerileri alıyoruz istekleri alıyoruz” dedi.  
“KÜLTÜRÜMÜZÜ İMİRLİLERE YANSITACAĞIZ” 
Kahramanmaraş’ın Tarihini, Kültürünü İzmirlilere tanıtmak istediğini dile getiren Başkan Narlı, “Niyetimiz buradan bir 15-20 otobüs şehrin esnafından bürokratın da basınımız İşin başında basınımız lan bu işi bu Maraş kültürünü oraya İzmir'e yansıtacak aktaracak bir konu ortaya koyma mücadelemizde Bu yönetim kurulumuz bu konu ile ilgili 6 aydır candır aç bir çalışma içerisindeler. Bir taraftan da tabii Türkiye'nin içinde bulunduğu Türkiye'nin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik süreç içerisinde bu çalışmalar ne kadar zor yapılacağını da farkındayız. Doğru gittiğini bunları günlük hayatımızda da hepimiz görüyoruz. Fakat bu da bizim üzerimize bir vadi ise biz şehrimizi orada en güzel şekilde tanıtmak anlatmak hala Kahramanmaraş'ın hangi bölgede olduğunu cevabını vermek. Bunları artık böyle biz de sizlerin taşımanız da bizlere etkinliklerle tanıtılması aktarılması ve Maraş'ın daha iyi bilinir. Hale gelmesi noktasında gayretler içerisine girdik.
 

AdminAdmin

YORUMLAR