Sindirim, ağızda tükürük bezlerini ile başlar. Aromatik maddeler, organik asitler, ve tuzlar çiğneme sırasında karışır ve bir kısmı ağızdaki kılcal damarlara süzülür. Karbonhidratların ağızda başlayan sindirimi midede aynı enzimlerle devam eder.İyi bir sindirim başlangıcı için önemli olan; besinleri iyice çiğnemek ve yavaş tüketmektir. Besinler ağızda ne kadar iyi çiğnenirse ve ne kadar küçük parçalara ayrılırsa; sindirim bir o kadar kolay olacaktır.
 Alınan gıdanın kimyasal yapısı hakkında toplanan veriler beyine gönderilir. Beyin bu bilgiyi analiz eder ve sindirimi programlar. Besinler ne kadar iyi çiğnenmiş olursa, beyin sindirim sistemini o derece rahat hazırlar. Yeterince çiğnenen bir besinin tadı ve kokusu ağızda dağılır ve kimus haline gelir. Bu ise 20-30 çiğneme hareketi ile sağlanabilir. Gıdaların iyi çiğnenmemiş olması sindirimi daha ilk basamaktan itibaren zorlaştıracaktır.

    Yavaş çiğnemenin başka bir faydası da beynin, sonra da mide ve bağırsakların sindirim işlemini erken başlatması için uyarmasıdır. Hormonlar beyine mesaj ileterek yemek yediğinizi ve besinlerin sindirildiğini haber verir. Bu da iştahınızı azaltırken bireye tokluk hissi verir ve kilo vermesine yardımcı olur.     Az çiğneme alışkanlığını ısrarla sürdürenlerin yavaş yiyenlere göre en az yüzde 40 daha fazla “kilo riski” taşıdığı göz ardı edilmemelidir.