Yerel seçim sürecinde Millet İttifakı partileri CHP, İYİ Parti, Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin durumu kulislerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Bütün partiler tek başına girip yerel seçimi gerçekten yerel seçim haline getirmek için gayret etmeli. Yerel seçimlere her yerde tek başına girecekmişiz gibi çalışma yapıyoruz.” sözleri çok yankı bulmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Akşener’in sözlerinin yorumuna dayalı soruları yanıtlarsam Sayın Akşener'e saygısızlık, nezaketsizlik yapmış olurum.” yanıtını vermişti.

Kılıçdaroğlu -Akşener görüşmesi sona erdi - BBC News Türkçe

İYİ Parti’nin yanı sıra Deva, Saadet ve Gelecek Partileri de ittifaka sıcak bakmayarak kendi adaylarıyla yerel seçimlere girme kararı aldı.

Kulislere göre, CHP ile İYİ Parti’nin bazı illerde ortak hareket edebileceği konuşulsa da Meral Akşener’in aldığı karar ve tutumu nedeniyle bu ihtimal zayıf görünüyor.

Mansur Yavaş aday olmaz

ANKARA’DA CHP ADAYI KİM OLACAK?

CHP’nin Ankara adayı olarak Mansur Yavaş öne çıkarken, İYİ Parti’nin kendi adayını açıklayacak olmasının yanı sıra Mansur Yavaş’ın kararı önemli. Mansur Yavaş’ın İYİ Parti adayı olarak yerel seçimlere gireceği kulislerde konuşuluyor. Bu durumda CHP’nin alternatif aday arayışlarının da sürdüğü, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Faik Öztrak isimleri Ankara’da öne çıkıyor.

CHP ile İYİ Parti ittifakı gerçekleşirse CHP’nin Mansur Yavaş’a destek vereceği de kulis bilgileri arasında dip not olarak yer alıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na 4 yıl 1 ay hapis istemi

İSTANBUL’DA CHP ADAYI KİM OLACAK?

Ankara kulislerinde, CHP’nin İstanbul adayı mevcut Başkan Ekrem İmamoğlu olmasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile son görüşmesinin ardından belediye başkanlığına adaylığını açıklayan İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ile anlaştığının da mesajını vermişti. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’nun adaylığını açıklamaması da akıllarda soru işareti bıraktı. Şişli’den Mustafa Sarıgül’ün aday gösterilmesi beklenirken, sürpriz olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne da adaylığı söz konusu olabilir. Son karar Kılıçdaroğlu’nun olacak.

İstanbul ilçelerinde ise kıyasıya bir yarış söz konusu.

İzmir'in çilesi sona eriyor! Tunç Soyer “10 dakikaya düşecek” diyerek  açıkladı! Herkes gönül rahatlığıyla gezecek

İZMİR’DE CHP ADAYI KİM OLACAK?

Mevcut Başkan Tunç Soyer, CHP parti tabanını memnun etmediği, değişimin şart olduğu yönünde görüş savunduğu kulislerde konuşuluyor. Soyer’e rakip olarak öne çıkan Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile bilinen CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay isimleri Kulislerde öne çıkıyor.

CHP Genel Merkez’de adaylık sürecini yönetecek isimlerin başında gelen parti yöneticisinin CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun aday gösterileceğini dost meclisinde konuştuğu da ileri sürülüyor.

Nilüfer Belediyesi

BURSA’DA CHP ADAYI KİM OLACAK?

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından adaylığı açıklanan Mustafa Bozbey’in yakın çevresine, “Büyükşehir’e aday olmayacağım. Nilüfer Belediyesi’ne aday olacağım.” dediği öğrenildi. Öte yandan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in de, “Bozbey varken ben aday olmam.” dediği kulislerde konuşuluyor.

CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi adayı için eski İl Başkanı İsmet Karaca, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Osmangazi Belediye Başkan Adayı olarak Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan Erkan Aydın isimleri geçiyor.

Kulislerde, İYİ Parti’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile İsmail Tatlıoğlu isimleri öne sürülürken, CHP’nin olası İYİ Parti ile yapılacak ittifakta aday çıkarmayıp İYİ Parti adayını desteklemesi de konuşuluyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek görevine başladı

ANTALYA’DA CHP ADAYI KİM OLACAK?

CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak en güçlü isim mevcut Belediye Başkanı Muhittin Böcek. CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın da CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak isimleri Ankara kulislerinde konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu 30 Ağustos için yazdı: Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün  yolundan gidenleriz | PolitikYol.com | Yorum, Analiz, Haber Sitesi

CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

CHP, 30 Büyükşehir ve 51 ilde belirleyeceği adayları, AK Parti adayları açıklandıktan sonra açıklaması bekleniyor. Bu durum Aralık ayının ilk haftasını bulabilir ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile ittifak sürecini netleştirmeden aday belirleme sürecini tamamlaması beklenmiyor.