Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, hafta ortasında döviz piyasalarında aktif bir rol oynadı. Ancak bu sefer, beklenenin aksine, banka döviz satmak yerine almak üzere piyasaya girdi. Bloomberg HT'nin haberine göre, Dolar/TL 31,90'a doğru düşerken, TCMB'nin döviz alımları başladı.

Alımlar Gün Boyu Devam Etti

TCMB'nin döviz alımları gün boyu devam etti ve akşam saatlerinde Dolar/TL günlük yüzde 0,35 düşüşle 31,93 seviyesinde bulunuyor. TCMB'nin doğrudan müdahale kapsamında olmayan bu alımların toplam miktarı açıklanmadı.

Faiz Artışı Rezerv Erimesini Durdurdu

TCMB'nin rezervleri, yeni ekonomi yönetimi sonrasında özellikle geçen yılın son çeyreğinde hızla artarken, bu yılın başından itibaren tersine döndü. Ancak geçen hafta yapılan 500 baz puanlık faiz artışı sonrasında rezervlerde 200 milyon dolarlık bir artış kaydedildi.

Raporlar ve Seçim Sonuçları Etkili Oldu

Yerel seçimlerin geride kalması ve mevcut ekonomi politikalarına devam edileceği mesajının güçlü bir şekilde verilmesi, piyasalardaki döviz talebini tersine çevirdi. Yabancı bankaların raporları da bu değişimde etkili oldu. Hem tüzel hem de gerçek kişilerde dövizden TL'ye dönüş hareketi gözlendi.