Maraş Televizyonu
HV
29 EYLÜL Cuma 23:26

Ekrem İmamoğlu, Tuzla Davasından Beraat Etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya hakaret içeren ifadeler kullandığı iddiasıyla açılan davada beraat etti. İstanbul Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesi, İmamoğlu'nun hakaret suçundan beraatine karar verdi.

SİYASET
 Ekrem İmamoğlu, Tuzla Davasından Beraat Etti

İddianamede, İmamoğlu'nun 25 Ekim 2022 tarihinde Tuzla'daki 'İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılışı Programı'nda yaptığı konuşmada, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya hakaret ettiği iddia edilmiş ve 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

Ancak mahkeme, İmamoğlu'nun yaptığı konuşmanın siyasi eleştiri niteliği taşıdığına hükmetti. Kararda, söz konusu ifadelerin Tuzla Belediye Başkanı'na yönelik olmadığı ve siyasi eleştiri içerdiği belirtildi.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: "Her ne kadar sanık hakkında hakaret suçu işlediği söz edilerek cezalandırılması talebiyle kamu davası açılmış ise de; sanığın üzerine atılı suçu işlemediği anlaşıldığından CMK'nun 232-2-b maddesi uyarınca beraatine karar verilmiştir."

Bu karar, İmamoğlu'nun siyasi faaliyetleri ve açıklamalarıyla ilgili hukuki süreçleri yakından takip edenler arasında büyük bir dikkatle karşılandı.

Furkan CengizFurkan Cengiz

YORUMLAR