Maraş Televizyonu
HV
09 HAZİRAN Cuma 00:21

Kahramanmaraş Mileltvekili ve Tarım Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kimdir? Kaç Yaşında

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, vatandaş tarafından araştırılan isimlerin başında yer almakta. 2022 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı'nda görev yapan Kirişçi 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Kahramanmaraş Milletvekili olarak seçildi. Peki, Vahit Kirişçi ne dedi? Vahit Kirişçi kimdir? Vahit Kirişçi kaç yaşında, nereli?

YEREL
Kahramanmaraş Mileltvekili ve Tarım Orman Bakanı Vahit Kirişçi Kimdir? Kaç Yaşında

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş’da doğmuştur. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitiren Vahit Kirişci, yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.
Vahit Kirişci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev yaptı.

Vahit Kirişci, 22. ve 23. Dönem AK Parti'den Adana Milletvekillidir. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı. 23. Dönem'de aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi.

Vahit Kirişci, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 4 Mart 2022 tarihinde görevinden istifa etti. Yerine Vahit Kirişci atandı.

Kirişçi, 28. sönem milletvekili seçimlerinde Kahramanmaraş Milletvekili oldu.

AdminAdmin

YORUMLAR