MARK ZUCKERBERG KİMDİR?

Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 tarihinde ABD, New York eyaletinin White Plains şehrinde diş hekimi bir baba olan Edward ve psikiyatrist doktor olan bir anne olan Karen’in tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendisi bilgisayar proğramcısı ve internet alanında faaliyet gösteren bir iş adamıdır. Facebook'un kurucusu ve başkanıdır.

İlk programını 10 yaşındayken yazdı. Lisede çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Mark Zuckerberg, Lisedeki başarılı notlarıyla ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard‘a girdi ve üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitesinde Hardvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince 2004 yılında okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook‘u 2004 yılında kurdu.

Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince (2012 itibariyle 950 milyon kullanıcısı var) yatırımcıların da ilgisini çekti ve yatırımcılarla bir akşam yemeğinde buluştuğunda yaşı küçük olduğundan alkol bile içemediğinden, gece boyunca gazoz içti. 18 ay önce kurduğu sitenin bir bölümünü wall street yatırımcılara 60 milyon dolara sattı. Bugün sahip olduğu 24 milyar dolarlık servetinin kaynağını oluşturdu.

Zuckerberg’ in Facebook’u 2011 yılında The Brand Finance Global 500 listesine göre dünyanın en değerli 281. markası oldu. 2011 itibariyle kişisel serveti 24 milyar Amerikan dolarıdır.

Mark Zuckerberg, Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen ateist olduğunu açıklamıştır.

Facebook'u 2004 yılında kuran Mark Zuckerberg, Time dergisi tarafından 2010'da yılın adamı seçilmiştir.

Mark Zuckerberg, 19 mayıs 2012 tarihinde 9 yıllık Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile evlendi.

25 Şubat 2012'de aldığı karar ile şirketin %12' lik hissesinin halka arzını kararlaştırdı. Zuckerberg hala Facebook 'un %57 hissesine sahipdir.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 51.2 milyar dolar şahsi serveti ile 5nci sırada yer aldı.