Maraş Televizyonu
HV
26 EYLÜL Salı 06:13

Zam Üstüne Zam! Ekmek, Un ve Makarna Fiyatlarına Zam Geliyor

Piyasaların durumu, dövizdeki ve enflasyondaki artış vatandaşın masasına da yansımadan olmazdı! Her gün her şeye gelen zamlarda şimdi de sıra temel gıda maddelerinde… Yeni buğday alım fiyatları, toptan un fiyatını yüzde 21,4 artırdı. Bunun markette satılan unun fiyatına da yansıyacağı belirtilirken, makarnaya da 1-2 ay içinde yüzde 15 zam gelmesi bekleniyor.

EKONOMİ
Zam Üstüne Zam! Ekmek, Un ve Makarna Fiyatlarına Zam Geliyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Fırıncılar Odası yetkilileri, unun çuvalına bir günde 100 TL birden zam geldiğini ve 490 TL’den satılan 50 kiloluk unun 595 TL’ye çıktığını söylerken; bunun ilerleyen günlerde marketteki unun fiyatına da yansıyacağı belirtiliyor.

İTO ve Esnaf Odası’na bağlı fırıncılar ise İstanbul’da satılan ekmeğe yüzde 33-40 aralığında bir zam gelmesi için çalışmalara başladı. Şu an ekmeğe resmi bir zam talebi yok ancak Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar yaptığı açıklamda “Haziran ayından itibaren ekmeğin 10 TL olması şart" dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre; Makarna sanayicilerinin verdiği bilgiye göre ise, buğday alım fiyatlarındaki artış sanayicinin giderlerinde yüzde 15’lik bir artış yarattı.

Ülke genelinde yaygın bir makarna firmasının genel müdürü, buna dolara bağlı olarak enerji, nakliye ve paketleme giderlerindeki artışla birlikte asgari ücret zammının da ekleneceğini belirtti ve sanayicinin maliyetlerindeki bu artışın 1-2 ay içinde makarna fiyatlarını yüzde 15 oranında artıracağını söyledi ve bu zammın peyderpey yansıtılacağını dile getirdi. Böylece, ülke genelinde 12 TL’den başlayan bir paket makarna fiyatı 13,8 TL’ye çıkmış olacak.

 
Furkan CengizFurkan Cengiz

YORUMLAR