Yıllardır sosyal medya ile iç içe yaşayan birisiyim.

Bulunduğumuz çağ, işim ve yaşım gereğiyle…

Bildiğiniz üzere Eylül 2016 tarihinde internet alemini kasıp kavuran bir sosyal medya platformu ortaya çıktı: TikTok.

Öncesinde “Musical.ly” olarak tanıtılan bu uygulama pek ilgi çekmedi ve sonrasında TikTok’a dönüştü.

TikTok, en başta dans ederek video çektiğiniz ve videolarınızın arkasına müzik eklediğiniz bir uygulamaydı. Ancak daha sonra işler gittikçe değişmeye başladı.

Şöyle anlatayım; Kullanıcılar müzikle dans etmekten daha fazla şey yapabileceklerini keşfettiler ve bazı ufak senaryolar yazıp oynamaya başladılar. Hatta bu tür videoların bi kısmı sosyal medyada ‘utanç verici’ videolar adı altında paylaşılarak alay konusu oldu.

Bu masum görünen kısa videolar daha sonrasında çocukların da ilgisini çekti. Yakışıklı/Güzel görünen kullanıcılara hayranlık beslemeye başladılar ve onları taklit etmeye de çalıştılar.

Hatta bir dönem çocukların çektiği videolar o kadar çok tepki topladı ki, ‘TikTok küçük çocukların ahlakını bozuyor’ gibi söylemler ortaya çıktı ve insanlar bu uygulamayı kullananlardan tiksinir bile oldu. Sonrasında ise TikTok’ta canlı yayın yapan bu fenomenler özellikle yaşı küçük takipçileri sayesinde bolca para kazanmaya başladı. (Örneğin Mükremin Gezgin isimli neredeyse herkesin tanıdığı bir fenomen, aylık 100-150 bin lira kazandığını söylemişti.) Ve bu fenomenler gibi para kazanmak isteyenler de yeni bir meslek dalı buldu diyebiliriz: TikTok Dilenciliği!

Sosyal medyada neredeyse herkes bunu eleştirse de TikTok dilenciliği olarak adlandırılan bu akım yoğun ilgi topluyor. Halen de bu şekilde para kazanmaya çalışanlar çok fazla. Bu kişiler yayınlarında sadece kendilerine hediye yollamanızı istiyorlar ve kendilerini küçük düşürecek hareketler yapıyorlar. (Bir yerde illa ki karşınıza çıkmıştır.) Ancak tahmin edebileceğiniz üzere bu şekilde para kazanmak çok zor.

İnsanların içinde bir yerlere dokunmanız gerekiyor ki insanlar da size bağışta bulunsun. Ve bu konuda en kolay manipüle edilecek kişiler tabi ki de çocuklar!

Çocuklara kendi fikrinizi kabul etmeye kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz. Hele ki size güvenip seviyorlarsa…

Peki çocuklar en çok kime güvenir, en çok kimi sever? Cevap: Tabi ki anne babaları!

Bizim milletimiz, aile yapımız çoğu zaman çocuklarına benzer fikirleri öğretir. Nedir bunlar? Vatan sevgisi, bayrak sevgisi, büyüklere saygı, gelenekler, görenekler, vesaire…

İşte! TikTok’ta yeni bir canlı yayın akımı ortaya çıktı… Yaklaşık 5-6 aydır iyice çoğalmaya başladı bu akımdan yararlananlar. İnsanların, özellikle çocukların bu vatan sevgisini, bayrak sevgisini sömürüyorlar!

Şöyle özetleyeyim; İki Arkadaş önceden anlaşıyorlar, konuşuyorlar ve canlı yayın açıyorlar. Birisi şanlı Türk askerinin üniformasını giyiyor, diğeri ise alıyor arkasına Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş resmini ve terör örgütü sempatizanı gibi giyiniyor. Bu şahıslar yayında birbirleriyle kavga ederek bir yandan da takipçilerini kışkırtarak (‘Gösterin şuna Türk’ün gücünü’, ‘Desteklerinizi bekliyorum’ gibi ifadelerle) hediye istiyorlar. Yani kısaca insanların, özellikle de çocukların duygularını sömürerek para kazanmaya çalışıyorlar. 

Bu şahısların yayınlarından alınan ekran görüntülerini buraya ekliyorum:

Ekran görüntüleri ortada, yorumu siz değerli okurlara bırakıyorum.

Anne-babasının banka kartını alarak gizlice bu tür kişilere hediye (her hediye fiyatına göre farklı miktarda paraya denk geliyor) gönderen çocuklar bile var.

Bunlar gibi daha sayamadığım yüzlerce yüz kızartıcı durum var maalesef... 

Bu şekilde din, ırk, milliyetçilik sömürüsü yapan şahıslar saymakla bitmez ve her geçen gün daha da artıyor. Öyle ki artık TikTok dilencilerini bile arar olduk!Peki… Şimdi soruyorum sizlere;

Para için şerefine leke süreceğimiz başka bir şey kaldı mı?