EĞİTİM

AÖL kayıt yenileme iptal mi? AÖL 35 kredi verilecek mi?

Açık Öğretim Lisesi sınav ve kayıt yenileme konusunda önemli bir gelişme var. İşte detaylar.

AÖL kayıt yenileme iptal mi? AÖL 35 kredi verilecek mi?

AÖL 2. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri MEB tarafından açıklanan takvime göre 4 - 31 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacaktı. 1. dönem sınavlarının henüz tamamlanmaması sebebiyle kayıt yenileme ve ilk kayıt işlemleri şimdilik askıya alındı. İşte konuyla ilgili yapılan o açıklama;

“ 2020/2 . dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri belirlenerek en kısa sürede paylaşılacaktır. Açık Öğretim Lisesi ile ilgili tüm bildirimler için web sitemizi takip etmeniz önemle rica olunur. Resmi kaynaklar haricinde yapılan bilgi ve belge paylaşımlarına itibar etmeyiniz”

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Henüz AÖL 1. dönem sınavlarıyla ilgili tarih açıklaması bulunmazken Milli Eğitim Bakanlığının Açık Lise sınavlarının nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin çalışma yürüttüğü biliniyor. Açık Lise sınavlarının düzenlenmeden kayıt işlemlerinin başlamaması öngörülüyor.

Ülkemizde Açık Öğretim Lisesine kayıtlı toplam 1 milyon 135 bin öğrenci bulunuyor. Sınava girecek öğrenci sayısının fazla olması ve vakaların düşüşü göze alındığında sınavların yüz yüze düzenlenme ihtimali oldukça düşük. İlerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanlığının online sınav veya sınavsız 35 kredi üzerinde karar vermesi bekleniyor.