GÜNDEM

112 Acil Çağrı Merkezi ve Kahramanmaraş Üvey Evlat mı?

Maraş Televizyonu Genel Müdürü Serdar Bursalı yazdı. Yeni Binası tamamlanan 112 Acil Çağrı Merkezi için 26 il vardı peki neden Kahramanmaraş liste dışına atılıp 25 il için ihale yapıldı. Kahramanmaraş Üvey evlat mı?

112 Acil Çağrı Merkezi ve Kahramanmaraş Üvey Evlat mı?

112 Acil Çağrı Merkezi ve Kahramanmaraş Üvey Evlat mı?

Kahramanmaraş'ın birinci derece deprem bölgesinde olduğunu sanırım küçük çocuklar da dahil bilmeyen yoktur. Yanı başımızdan Dünyanın en tehlikeli fay hatlarından biri geçiyor. Üstelik bu fay hattı bir süredir de enerji boşaltmaya başladı. Bu yıl Elazığ merkez üslü depremde Malatya da zarar görmüştü ve deprem İran'dan dahi hissedilmişti. Eski yapıların oldukça fazla olduğu Kahramanmaraş'ta Allah korusun bir deprem olursa olabilecek kayıpları tahmin etmek için deprem uzmanı olmaya hiç gerek yok. Deniz kunuyla yapılmış yapılar, depreme dayanıksız kötü zemin ve dahası. Yani Kahramanmaraş Allaha emanet.

Böylesine hassas bir nokta da yaşıyoruz. Peki önlemler ve projeler nasıl derseniz maalesef onlarda yersiz ve yetersiz. Son çıkan yasalarla yeni yapılarda deprem dayanıklı yapılar var ancak Kahramanmaraş'ta hala binlerce eski yapı var. Ve kaplumbağa hızıyla kentsel dönüşüm adımları atılıyor. Risk artıyor ama önlemler maalesef yeterli değil. Riskleri ve uyarıları haberleştirdiğimiz zaman ise hemşehrilerimiz dahil herkesten korkuyoruz yazmayın eleştirisi alıyoruz. Kardeşim bizim susmamız sizi depremden korumaz. Tam tersi korku sizi hayatta tutatacak. Bizim bu konuyu sürekli gündemde tutup önlemlerin hızlanmasına katkı vermemiz gerekiyor. O yüzden deprem konusunu işlediğimiz zaman gereksiz eleştirileri biz değil muhataplarına yapın lütfen.

Kahramanmaraş Üvey Evlat mı? 

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü için tam donanımlı ve depreme dayanıklı muhteşem bir bina yapıldı. 2018 yılında başlayan inşaat tüm detaylar ve riskler düşünülerek yapıldı. Bu eser ve emeğe teşekkür ediyorum. Fakat burada bir de kritik eleştirim var. Böylesine hassas bir bölge de yer alan Kahramanmaraş 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü neden ihale edilip donanımları yapılmadı. 26 tane 112 komuta merkezi kuruldu. Burada sıkı durun bomba şimdi geliyor. 26 şehrin 25'inin donanım ihalesi yapıldı ama ne hikmetse Kahramanmaraş Covid-19 hastası karantinaya alınmış gibi liste de yer almadı. 25 şehir ihale edildi Kahramanmaraş burada listeye dahil edilmedi. Allah aşkına bu kadar hassas ve riskli olan Kahramanmaraş nasıl olurda listeye alınmaz. Bina yapıldı ve herşey hazır. Sadece teknolojil donanım ihalesi kaldı. Bir yılı aşkın bir zamandır neyi bekliyorsunuz. Kahramanmaraş üvey evlat muamelesi görmekten ne zaman kurtulacak. Sırf yeni komuta merkezine geçilmediği için şehirde 112 eğitimleri bile yok. 155 ve 112 birlikte tek merkezden çalışamıyor. Bunu izah edecek bir yetkili varsa lütfen şu garip aklımı nasıl koruyacağım bana yol göstersin. Zira bu işi kimsenin aklı almıyor. Derseniz Kahramanmaraş ne zaman Komuta merkezini kullanmaya başlar maalesef ona da derim ki umudum ız! Sayın Vekillerimize sesleniyorum lütfen ara ara paylaşım yaptığınız ziyaretleri ihale sonuna saklayın zira ne zaman bir yetkili Yeni Komuta Merkezini ziyaret etse üzülüyorum. Artık bir adım atın da şu asiğimiz de tamamlansın. Şimdilik kalın sağlıcakla!