SAĞLIK

Aşı Konusunda Uğur Şahin'den Flaş Türkiye Açıklaması!

Covid-19 aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, Türkiye ile yaptıkları görüşmelerin bu yıl içinde tamamlanmasını umduğunu söyledi. Şahin, Şu an son aşamalardayız" dedi.

Aşı Konusunda Uğur Şahin'den Flaş Türkiye Açıklaması!

Covid-19'a karşı en etkili aşılardan birini geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, Türkiye'yle yaptıkları görüşmelerin son aşamalara geldiğini açıkladı. Şahin, "Biz Türkiye'yle aylardır görüşüyoruz. Bana kalsa çoktan imzalar atılmış olurdu. Şu an ama son aşamalardayız ve bütün dileğim aşının Türkiye'ye de gitmesi için bu yıl içinde imzaların atılması" dedi.

 

'TÜRKİYE'DE NAKLİYAT VE LOJİSTİK SORUNU YAŞANMAZ'

Hürriyet gazetesinin Almanca haber portalı hürriyet.de yayın yönetmeni Christian Ehrhardt ve Hürriyet Berlin Temsilcisi Celal Özcan'ın sorularını yanıtlayan Şahin, -70 derecede saklanması gereken aşı için Türkiye'de lojistik bir sorun olup olmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Aslında bir sorun olmaması gerekiyor. Doz aşıların kuru buzla nakliyatı yaklaşık 50 yıldır yapılıyor. Bu bugünün bir yüksek teknolojisi değil. Soğutucuları Türkiye'de muhafaza edecek şirketler var. Örnek kuru buz nakliyatçıları. Türkiye'de üniversiteler mükemmel bir altyapıya sahip. Ben bu konuda kesinlikle hiç şüphe duymuyorum. Aşı yerlerine nakliyat konusunda da. Bundan dolayı bir sorun yaşanmaz."

 

'TÜRKİYE'DE İNSANLARIN GURUR DUYMASI BANA GÜÇ VERİYOR'

Şahin, Türkiye ile bağlarına ilişkin soruya yanıtında da, "Özellikle biz Türkler, bizden birileri bir şey başarınca, çok seviniyoruz. Bu, Türk insanının çok güzel bir özelliği. Türkiye'de insanların gurur duyması bana güç veriyor. Ama aynı zamanda sorumluluk da yüklüyor" dedi.