SİYASET
Giriş Tarihi : 30-03-2021 12:43   Güncelleme : 30-03-2021 12:43

Muhalefetin ''Anayasal düzene aykırı'' dediği kanun teklifi Meclis'e geliyor

Kamu atamalarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şartı getiren düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bugün başlayacak.

Muhalefetin ''Anayasal düzene aykırı'' dediği kanun teklifi Meclis'e geliyor

AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve komisyonda geçen yıl kabul edilen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi” bugün Meclis Genel Kurulu’na geliyor.

Kanun teklifi, AKP içerisindeki tartışmalar nedeniyle o dönem Genel Kurul’a getirilmemişti. Muhalefetin “Anayasa'ya, hatta anayasal düzene aykırı” diyerek şerh düştüğü kanun teklifi, kamuoyundan da büyük tepki çekmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıyla ilgili düzenlemeler içiren 16 maddelik kanun teklifi, 25 Haziran 2020 tarihinde TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. O dönem AKP içerisindeki tartışmalar nedeniyle Genel Kurula getirilmeyen teklif, bugün Genel Kurul’da görüşülmeye başlayacak. 

KAMUYA  ATAMALARDA  ARŞİV ARAŞTIRMASI VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPILACAK

Teklif yasalaşırsa, statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk defa veya yeniden memuriyete ya da kamu görevine atanacaklar hakkında arşiv araştırması yapılacak. 

“Devlet güvenliğinin tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli ile cezaevlerinde çalışacak personel, üst kademe kamu yöneticileri ve milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde çalışanlar” hakkında ise güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacak.

Arşiv araştırması; “kişinin adli sicil kaydı, kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığı, kişi hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı, kesinleşmiş mahkeme kararları ile devam eden veya sonuçlanmış soruşturma ya da kovuşturma olup olmadığı, hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının” araştırılmasını kapsıyor. 

Güvenlik soruşturması ise arşiv araştırmasındaki hususlara ek olarak, “kişinin görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin, terör örgütleri veya suç işlemek amacıyla kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının” araştırılmasını kapsıyor. Kişinin eşi ile birinci ve ikinci derece akrabaları da güvenlik soruşturmasına dahil edilecek. 

MİT VE EMNİYET YAPACAK, HER TÜRLÜ BİLGİ VE BELGEYİ EDİNEBİLECEK

Kanun teklifine göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü ve mülki idare amirlikler yapacak.